توسعه دوربین فوق پیشرفته ناسا برای جراحی مغز

کد خبر : 15320 یکشنبه 15 شهریور 1394 - 15:25:51

محققان سازمان فضایی آمریکا موفق به توسعه یک مینی دوربین فوق پیشرفته شده اند که تصاویر را به صورت سه بعدی نمایش می دهد و مهمترین کاربرد آن در جراحی مغز است.

به گزارش ایرنا از ساینس، این دوربین کوچک MARVEL نام دارد و روی ابزاری به نام آندوسکوپ قرار می گیرد و قادر است تصاویر باکیفیت سه بعدی از تمام اندام های داخلی بدن تهیه کند. 
با استفاده از این دوربین، پزشک می تواند تمام بافت های پیچیده بدن، به ویژه مغز را مشاهده کند و مهمترین کاربرد آن جراحی ناحیه خاکستری است. ماده خاکستری بین جمجمه و مغز قرار دارد و عمل جراحی آن بسیار پیچیده است. 
با این دوربین میکروسکوپی پزشک به راحتی می تواند از جزییات سلول ها با دقت بالایی آگاه شود و با کمترین درصد خطا به روش کاملا غیر تهاجمی جراحی کند. 
قطر دوربین حدود 0.2 اینچ و طول آن حدود 0.6 اینچ است و به یک گردن قابل انعطاف متصل است که می تواند 360 درجه حرکت داشته باشد؛ همچنین 120 درجه خم شود.
دوربین MARVEL دارای دو روزنه است که هر یک فیلتر رنگ مخصوص به خود دارند و طول موج های مختلف نور را فیلتر می کنند. همچنین یک منبع نور در دوربین تعبیه شده است و ترکیب این دو فناوری منجر به تولید تصاویر سه بعدی می شود.
قرار است نمونه اولیه این دوربین برای انجام آزمایش های بیشتر و ارزیابی معیارهای سلامت، به سازمان غذا و دارو ارسال شود.
این دوربین علاوه بر پزشکی، در تولید تصاویر ماهواره ای با کیفیت نیز کاربرد دارد.

نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]