نخستین اطلس مایکوبیوم، ارتباط بین سرطان و قارچ را توصیف می کند

به گزارش سیناپرس،یک تیم بین المللی از دانشمندان، به سرپرستی محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، اولین اطلس مایکوبیوم پان سرطان را ایجاد کرده اند.

سلول های سرطانی و میکروب ها ارتباط طولانی و پایداری دارند. هر دو در اکوسیستم های بدن انسان تکامل یافته اند و اغلب بر منابع یکسانی تکیه دارند. رقابت بر سر این منابع، بر تکثیر و بقای سلول های سرطانی، میکروب ها و میزبان انسان تأثیر می گذارد.

نقش و تأثیر قارچ های مرتبط با سرطان، تا حد زیادی مطالعه نشده و ناشناخته باقی مانده است. قارچ ها، در مقایسه با ویروس ها یا باکتری ها، موجودات پیچیده تری هستند.

محققان توضیح داده اند:وجود قارچ ها در اکثر سرطان ها هم تعجب برانگیز و هم قابل انتظار است. از این جهت تعجب آور است که ما دقیقا نمی دانیم قارچ ها چگونه می توانند وارد تومورها در سراسر بدن شوند. اما همچنین قابل انتظار است چرا که با الگوی میکروبیوم های سالم در سراسر بدن، از جمله روده، دهان و پوست، جایی که باکتری ها و قارچ ها به عنوان بخشی از یک جامعه پیچیده با هم تعامل دارند، مطابقت دارد.

به گزارش سیناپرس، قارچ‌ های موجود در بدن انسان در دو نوع اصلی یافت می‌ شوند: قارچ ‌های محیطی، مانند مخمرها و کپک ‌ها که عموماً برای اکثر افراد سالم هیچ ضرری ندارند، و قارچ ‌های معمولی که در داخل یا روی بدن انسان زندگی می‌ کنند و ممکن است برای  بهبود سلامت روده مفید باشند، یا به عفونت های قارچی یا بیماری های کبدی کمک کنند.

مطالعه اخیر، مایکوبیوم سرطان – قارچ های مرتبط با سرطان – را در 17401 نمونه از بافت، خون و پلاسمای بیماران در چهار گروه مستقل و در 35 نوع سرطان مشخص می کند.

محققان با تجزیه و تحلیل و مقایسه جوامع قارچی با باکتری ‌های همسان (جزء باکتریایی میکروبیوم) و ایمونوم ‌ها (ژن ‌ها و پروتئین‌ های تشکیل ‌دهنده سیستم ایمنی)، دریافتند که ارتباط بین آن ها اغلب «مجاز» بود و نه رقابتی.

به عنوان مثال، یک گونه از قارچ ها در تومورهای سرطان پستان بیماران بالای 50 سال، غنی شده بود در حالی که یک گونه دیگر، به طور قابل توجهی در نمونه های سرطان ریه فراوان بود.

محققان گفته اند؛ بین قارچ ‌های خاص و سن، زیرشاخه ‌های تومور، وضعیت سیگار کشیدن و پاسخ به ایمونوتراپی، ارتباط معنا‌داری وجود دارد. اینکه آیا قارچ ها به سادگی با هم مرتبط هستند یا به طور علّی به یکدیگر وابسته اند، هنوز مشخص نیست.

پژوهشگران اظهار داشته اند:یافته ‌های ما این دیدگاه را تأیید می‌ کند که میکروبیوم، به طور کلی یک بخش کلیدی از بیولوژی سرطان است و ممکن است فرصت‌ های قابل توجهی را نه تنها در تشخیص سرطان، بلکه در سایر کاربردهای بیوتکنولوژی مرتبط با توسعه دارو ارائه دهد.

نتایج تحقیقاتی در مجله Cell منتشر شده اند.

ترجمه: سنا دلفیه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا