پیش نویس لایحه رفع موانع حقوقی و تسهیل پژوهش تهیه شد

به گزارش سیناپرس، دکتر محمد سعید سیف  اول شهریورماه در ارتباط مجازی با مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها گفت: دانشگاهها و مراکز علمی و پژوهشی با توجه به رشد فناوری و فعالیتهای پژوهشی باید ماموریت هایی برای اثربخشی بیشتر در جامعه تعریف کنند شناخت ظرفیت ها و امکانات برای تعریف ماموریت های مطابق با نیازهای کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی تاکید کرد: مستندات فعالیتها و برنامه‌ها منتشر شده و دانشگاهها، پژوهشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور باید پس از شناسایی نیازها و ظرفیت ها از تجربیات گذشته برای تعریف ماموریت های اثربخش استفاده کنند .

دکتر سیف گفت: پیش‌نویس لایحه رفع موانع و تسهیل پژوهش آماده شده و پس از مشورت با مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاهها، پژوهشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور پیگیری برای تصویب آن از طریق نمایندگان مجلس صورت می‌گیرد.

مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در مورد ماموریت‌محوری اظهار داشت: ماموریت‌گرایی دانشگاههای کشور مسئله بسیار مهمی است که مقام معظم رهبری نیز در جلسات و نشست ها به صورت مشخص بر روی آن تاکید داشته‌اند.

دکتر سیف گفت: همکاری‌های مشترکی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور آغاز شده و تفاهم نامه‌هایی هم منعقد شده است. برای مثال وزارت صمت در زمینه فرصت معطالعاتی لیستی را برای وزارت علوم ارسال کرده که در سامانه ساجد هم قابل مشاهده است. 

همچنین در این جلسه دکتر عباس ابراهیمی معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان هم حضور داشت و طی سخنانی روشهای مختلف برای مشارکت و همکاری با دانشگاهها را تشریح کرد.

دکتر ابراهیمی درباره طرح پشتیبانی از اعضای هیات علمی برگزیده در فرصت مطالعاتی هدفمند خارج از کشور اظهار کرد: یکی از اهداف اجرای این طرح، تقویت و استمرار ارتباط صنعت و دانشگاه و توسعه همکاری‌های علمی و پژوهشی بین مراکز آموزشی و واحدهای صنعتی، اقتصادی یا  خدماتی است.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان عنوان داشت: حل مسئله از مباحث مورد تاکید در بنیاد ملی نخبگان است و برای سوق دادن دانشآموختگان دکتری به واحدهای صنعتی، طرح پسا   به شکل جدی پیگیری میشود.  و دانش آموختگان برای بهره‌مندی از این فرصت باید در طرح شهید چمران ثبت نام کرده و پس از تایید در صنایع  مختلف مشغول به فعالیت شوند.

دکتر حسن جماعتی معاون دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت عتف هم در این جلسه بیان کرد: شیوه‌نامه و دستورالعمل پشتیبانی از سامانه ساجد تهیه شده و از ابتدای مهرماه ابلاغ خواهد شد. همچنین تفاهم نامهای با مرکز نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح منعقد شده تا استعدادهای برتر در اجرای پروژه های توسعه علوم و فناوری، بنیادی و تحقیقات کاربردی مشارکت داشته باشند.

برگزاری نخستین نشست هم‌اندیشی ماموریت گرایی دانشگاه‌ها در بهبود وضعیت استان‌های کشور

اولین نشست از سلسله نشست‌های هم اندیشی با عنوان ماموریت گرایی و اثر بخشی دانشگاه ها در توسعه و بهبود وضعیت استان‌های کشور با حضور دکتر محمدی معاون مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حمیدرضا طهوری مشاور وزیر کشور، دکتر امیر علی سیف الدین رئیس امور آموزش عالی سازمان بودجه و برنامه کشور و مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌های کشور در تاریخ 2 شهریور 1401 از ساعت 9 الی 11 به صورت برخط برگزار شد

در این نشست پس از ارائه گزارشی از برنامه‌های وزارت عتف در زمینه ماموریت گرایی، مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌های ارومیه و دامغان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان تجارب موفق خود در خصوص ماموریت گرایی و مزیت استانی را مطرح کردند.

دکتر حمیدرضا طهوری مشاور وزیر کشور نیز در این جلسه سخنانی را درباره ماموریت گرایی و برنامه¬های مشترک این وزارتخانه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا