جوانی جمعیت نه تنها یک مزیت بلکه ضرورت کشور است

 امیرحسین بانکی‌پور، نماینده مردم اصفهان در مجلس در همایش کشوری "تبیین نقش ماما در دستیابی به اهداف قانون جوانی جمعیت" اظهار داشت: جوانی جمعیت نه تنها یک مزیت بلکه یک ضرورت و یک فوریت جدی است تا کشور را از ابربحران پیری جمعیت نجات دهیم.

وی به سیاست تعدیل جمعیت که طی سالیان متمادی در کشور اجرا شد، اشاره و تاکید کرد که ماماها در این سیاست مورد بی‌مهری و بی توجهی قرار گرفتند.

بانکی‌پور با بیان اینکه باید به قشر ماما توجه جدی شود، گفت: در قانون، حمایت و توجه از ماماهای کشور دیده شده است اما در عین حال باید از فرصت قرارگاه جوانی جمعیت استفاده شود و هر بخش از مواد قانون که در مورد حمایت از ماماها اجرایی نشده باید در خود قرارگاه جوانی جمعیت حل شود.

این نماینده مجلس از وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواست تا از هم اکنون برای اخذ اعتبارات لازم جهت ارتقا و بهبود خدمات مامایی برای درج در بودجه ۱۴۰۲ رایزنی کند.

وی بر ضرورت توجه جدی به مامایی در برنامه پنج ساله هفتم توسعه تاکید و تصریح کرد: نرخ باروری در سیاست‌های برنامه پنج ساله هفتم ۲ و نیم درصد است بنابراین باید شرایط زایمان طبیعی و حمایت از ماماها فراهم و همچنین راهنمای استانداردهای بالینی برای ماماها از سوی بیمه ها اجرایی شود.

بانکی‌پور با اشاره به رشد سزارین در ایران نسبت به دیگر کشورها به ویژه کشورهای غربی، گفت: باید با ارائه آموزشهای لازم در کشور به سمت زایمان طبیعی برگردیم.

این نماینده مجلس با اشاره به آمار بالای سقط جنین در کشور خاطرنشان کرد: در صورتی که هرگونه تجهیزات و داروی سقط جنین در مطلب‌ها وجود داشته باشد مجوز فعالیت آنها باطل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا