آیا معاشرت با افراد مبتلا به هپاتیت محدودیت دارد؟

حدود دو ماه قبل میزبان یکی از دوستانم بودم که چند روز قبل بعد از دیدار او متوجه شدم که مبتلا به هپاتیت C است، آیا امکان انتقال هپاتیت از او به من وجود دارد؟ آیا می توانم برای مهمانی و صرف غذا به خانه او بروم؟ آیا توصیه می کنید جهت آزمایش هپاتیت C به آزمایشگاه مراجعه کنم؟

به گزارش سیناپرس، خوشبختانه تماس های عادی روزانه نظیر دست دادن، در یک اتاق کار کردن، معاشرت با دوستان و همکلاسی های مدرسه خطر انتقال بیماری را به دنبال ندارد و جای نگرانی نیست. فقط رعایت نکات بهداشتی کافی است. لازم به آزمایش دادن نیست. باید توجه داشت که حتما افراد از استفاده مشترک از تیغ، وسایل آرایشی بهداشتی مانند ناخنگیر خودداری کنند و این موضوع در معاشرت های دوستانه هم صادق است.

همچنین هیچ مانعی ندارد که با او به مهمانی بروید و غذا صرف کنید. حتی اگر فرد آشپز غذای شما باشد، می توانید با اطمینان خاطر با او رفت و آمد داشته باشید و از آن غذا با اطمینان میل کنید.

به طور خلاصه افراد زیر در معرض خطر بیشتر ابتلا به هپاتیت«سی» بوده و لازم است آزمایش هپاتیت«سی» را انجام دهند:

-وجود سابقه مثبت از نظر تزریق خون قبل از سال 1992 میلادی(قبل از 1375 در ایران) به دلیل اینکه قبل از این سال ها، خون ها از نظر هپاتیت«سی» بررسی نمی شدند.

-بیماران مبتلا به هموفیل( نوعی اختلال انعقادی)، نارسایی مزمن کلیه( دیالیزی) و تالاسمی که از خون و فرآورده های خونی استفاده می کنند.

-کارکنان حرفه پزشکی که با خون بیماران در تماس بوده یا سوزن آلوده به دست آنها وارد شده است.

-وجود اختلالات رفتاری در روابط جنسی

-تمام معتادان به مواد مخدر تزریقی

-تمام همسران افراد آلوده به هپاتیت«سی»

*دکتر سید موید علویان، فوق تخصص گوارش و کبد، عضو فرهنگستان علوم پزشکی و استاد دانشگاه بقيه الله

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا