نشست بررسی وضعیت اضطراری استان هرمزگان در کنترل فوری پشه آئدس برگزار شد

در این نشست که با توجه به فوریت و حساسیت موضوع کنترل پشه آئدس برگزار شد در مورد راه های انتقال پشه از مبادی ورودی زمینی، هوایی و خصوصا دریایی از طریق کشتی های تجاری مباحثی مطرح شد. همچنین درخصوص مشکلات و معضلات مربوط به ماندگاری لاستیک های فرسوده در گمرک، به عنوان یک پتانسیل بالقوه و خطر برای اشاعه بیماری ائدس و معضلات و خسارات اقتصادی که در منطقه و کشور در این خصوص وجود دارد نکات مهمی مطرح شد.

در ابتدای نشست، دکتر کمال حیدری، معاون بهداشت وزارت بهداشت بر لزوم توجه و آمادگی برای مقابله با همه گیری ها تاکید و به تعدادی از اقدامات انجام شده در این زمینه اشاره کرد.

در ادامه دکتر محمداسماعیل مطلق، رییس دبیرخانه شورای سلامت و امنیت غذایی بر لزوم‌ انجام‌ هماهنگی های بیشتر در زمینه سیاستگذاری و انسجام بین دستگاهها برای جلوگیری و مقابله با تهدیدها و اثرات سوء بر سلامت و سایر ابعاد آن تاکید کرد.

دکتر محمد مهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت نیز بیان کرد: با توجه به حضور بیماری های منتقله از پشه آئدس در کشورهای همجوار و مناطق مرزی لازم است در اسرع وقت و با همکاری کلیه ذی نقشان و گروه های مردمی اقدامات کنترلی برای جلوگیری و انتشار بیماری به همراه آموزش های لازم به گروه های مختلف مردم انجام گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برخی اقدامات نیاز به سیاستگذاری در سطح کلان دارد که امید است با همکاری تمام دستگاه های ذیربط بخشی و فرابخشی بتوان به اهداف این برنامه برای جلوگیری از ورود و انتشار پشه ناقل دست یافت.

همچنین دکتر حسین فرشیدی، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن برشمردن تجارب موفق در کنترل و ریشه کنی مالاریا، با اشاره به نقش کلیدی و مهم استان در  تولید و صادرات فراورده های نفتی به اهمیت کنترل پشه و پیشگیری از شیوع بیماری های مرتبط با آن برای جلوگیری از زیان های اقتصادی در این زمینه تاکید کرد.

در ادامه نشست، انتظارات از دستگاه های مختلف برای همکاری جهت کنترل پشه آئدس در استان های جنوبی و سایر نقاط در معرض خطر مطرح شد و نمایندگان دستگاه ها دیدگاه ها و نظرات خود را در این خصوص بیان کردند و مقرر شد در اسرع وقت هماهنگی های لازم با استانداران استان های در معرض خطر برای جلب هماهنگی های بین بخشی در استان انجام شده و اقدامات لازم از سوی دستگاه های مرتبط پیگیری شود.

گفتنی است، در این نشست، دکتر محمداسماعیل مطلق، رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور، دکتر کمال حیدری، معاون بهداشت وزارت بهداشت، دکتر محمد مهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، دکتر حسین فرشیدی، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، نمایندگانی از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، وزارت کشور، وزارت دفاع، وزارت صمت، وزارت راه و شهرسازی، هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، گمرک جمهوری اسلامی ایران، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و سازمان حفاظت محیط زیست حضور داشتند.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا