برج فناوری کرمانشاه با دستور رییس جمهور افتتاح شد

در هفتاد و ششمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، آیین افتتاحیه برج فناوری کرمانشاه به عنوان بزرگترین برج فناوری کشور و نماد فناوری غرب ایران، طی ارتباط تصویری با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور و دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و با سفر دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی به استان کرمانشاه و حضور مهندس هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه و دیگر مقامات استانی دوشنبه( ۷ تیرماه ۱۴۰۰) برگزار شد.
دکتر روحانی با ابراز خوشنودی از راه اندازی برج های فناوری و کارخانه های نوآوری در سطح کشور گفت: امیدوارم این برج برای تمام شرکت های دانش بنیان، فناور و استارت آپ های غرب کشور مفید باشد.

برج فناوری کرمانشاه؛ مکانی برای کمک به استارت آپ های استان

دکتر ستاری از برج فناوری کرمانشاه به عنوان مکانی برای کمک به استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان و فناور در این استان نام برد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه برج فناوری و کارخانه نوآوری کرمانشاه توسط جهاددانشگاهی و با همکاری استانداری راه اندازی شده است، گفت: این برج فناوری به نوعی شاخص ترین ساختمان شهر است و با توجه به کمبود فضای استارت آپ ها در کرمانشاه می تواند مکانی برای گسترش فعالیت آنها باشد.
دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در این مراسم اظهار کرد: با عنایت به ماموریت ذاتی جهاددانشگاهی مبنی بر توسعه فناوری و اشتغال زایی و همچنین در راستای  توسعه نظام نوآوری و فناوری استان کرمانشاه و به منظور جهت دهی به ظرفیت های دانشی قابل توجه در استان، پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی استان کرمانشاه فعالیت خود را با تاسیس مرکز رشد واحدهای فناور در سال 1384 آغاز کرد و به عنوان اولین و پویاترین پارک علم و فناوری غرب کشور با تکیه بر مزیت های استانی و منطقه‎ ای هدف اصلی خود را تکمیل اکوسیستم نوآوری و فناوری استان و توسعه اقتصاد دانش بنیان قرار داد.
وی افزود: در همین راستا پروژه برج پارک علم و فناوری و کارخانه نوآوری استان کرمانشاه توسط جهاددانشگاهی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استانداری کرمانشاه طراحی و اجرا شد.
دکتر طیبی گفت: این پروژه در یکی از بهترین نقاط شهری به جهت دسترسی آسان به مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی، سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی و  شریان های مرکزی و اصلی شهری قرار گرفته و با مساحت ۲۰ هزار متر مربع در 16 طبقه طراحی و اجرا شده است.
رییس جهاددانشگاهی گفت: این برج دارای فضاهای اشتراکی، مراکز نوآوری، شتابدهنده ها، ستاد پارک علم و فناوری، موسسات رشد یافته، واحدهای فناور در مرحله پیش رشد و  رشد، دفاتر کارگزاری و انتقال فناوری، موسسات مالی و صندوق های سرمایه گذار خطرپذیر و موسسات خدمات رسان به واحدهای مستقر است.
به گفته طیبی با افتتاح این برج 323 درصد به فضاهای قابل واگذاری به واحدهای فناور و دانش بنیان افزوده شده و فضای لازم برای استقرار 110شرکت جدید فراهم می شود.
وی با تقدیر از زحمات دولت و مسئولین استان در به ثمر رساندن این پروژه، گفت: امیدواریم با این اقدام و با تکیه بر پتانسیل بالای نخبگان و جوانان گامی بلند در توسعه اکوسیستم نوآوری و فناوری استان کرمانشاه برداشته شود.

گفتنی است، عملیات اجرایی ساخت این برج فناوری توسط جهاددانشگاهی کرمانشاه در راستای تامین فضای اداری، آزمایشگاهی و نمایشگاهی  واحدهای فناور درسال 1389 در  16 طبقه و 20 هزار متر مربع زیربنا آغاز شد .
در این برج که توسط جهاددانشگاهی کرمانشاه و با حمایت  مالی معاونت علمی و فناوری و ریاست جمهوری و استانداری کرمانشاه احداث شده است، علاوه بر تامین فضای لازم جهت استقرار شرکت های دانش بنیان و فناور، فضای لازم برای حضور شرکت های ارائه دهنده خدمات تخصصی،  دفاتر انتقال فناوری دانشگاه‌ها، نهادهای مالی و سرمایه گذاری، شتاب دهنده ها  و واحدهای تحقیق و توسعه صنایع بزرگ نیز فراهم شده است.
در حال حاضر بالغ بر 250 واحد فناور تحت حمایت پارک علم و فناوری کرمانشاه هستند که با بهره برداری از برج فناوری20 هزار متر مربع ( 323 درصد) به فضاهای قابل واگذاری به واحد‌های فناور و دانش بنیان افزوده شده و فضای لازم برای استقرار 110شرکت فناور جدید فراهم می‌شود .
در کنار 110 شرکت فناور و ایجاد فضاهای اشتراکی، مراکز نوآوری، شتابدهنده ها، ستاد پارک علم و فناوری، موسسات رشد یافته، واحد های فناور در مرحله ی پیش رشد و  رشد، دفاتر کارگزاری و انتقال فناوری، موسسات مالی و صندوق های سرمایه گذار خطرپذیر و موسسات خدمات رسان به واحد های مستقر در این برج فناوری که در یکی از بهترین نقاط شهری به جهت دسترسی آسان به مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی ، سازمانها و نهادهای دولتی و غیر دولتی ساخته شده مستقر می‌شوند و امید آن می‌رود که از این طریق گامی اساسی در توسعه اکوسیستم نوآوری و فناوری استان کرمانشاه برداشته شود.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا