با همکاری محقق ایرانی؛

بررسی تاثیر داروی آرتریت روماتوئید برای درمان کووید۱۹

کد خبر : 117379 شنبه 25 اردیبهشت 1400 - 13:47:09

گروهی از محققان با همکاری یک پژوهشگر ایرانی تاثیرگذاری یک داروی آرتریت روماتوئید برای درمان کووید ۱۹ را روی میمون‌های رزوس ماکاک بررسی کردند.

 در مبتلایان به کووید ۱۹، طوفان سیتوکینی و التهاب ناشی از ابتلاء به ویروس SARS-CoV-۲ به طور جدی با شدت ابتلاء به این بیماری مرتبط است. درهمین راستا و برای درمان این بیماری، یک داروی آرتریت روماتوئید به نام «باریسیتینیب» در مرحله آزمایش‌های بالینی است. آرتریت روماتوئید یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که باعث التهاب مفاصل می‌شود. از سوی دیگر گروهی از محققان با همکاری کیوان زندی، پژوهشگر ایرانی دانشگاه مالایا در مالزی، تأثیر ایمونولوژیک و ویروس شناختی باریسیتینیب را در میمون رزوس ماکاک با عفونت SARS-CoV-۲ بررسی کردند.

تحقیق نشان داد پس از مصرف باریسیتینیب، ریزش ویروسی از سواب های بینی و گلو، شستشوی برونکوآلوئولار و بافت‌ها کاهش نیافته است. پاسخ‌های ضد ویروسی نوع I اینترفرون (IFN) و پاسخ سلول‌های تی مخصوص SARS-CoV-۲ بین دو گروه شرکت کننده در آزمایش بالینی مشابه بود. در حیوانات تحت درمان با باریسیتینیب، کاهش التهاب و محدودیت آسیب شناسی ریه رصد شد. نکته مهم آنکه باریسیتینیب تولید سیتوکین های التهابی در ماکروفاژ های ریه و کموکین های به وجودآورنده التهاب را به طور سریع و قدرتمند سرکوب کرد. کموکین نوع کوچک‌تری از سیتوکین است.

این داده‌ها از نقش مفید باریسیتینیب برای درمان التهاب ناشی از عفونت SARS-CoV-۲ پشتیبانی و آنها را روشن می‌کنند.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]