آمادگی ایران برای انتقال تجربیات زیست‌بوم نوآوری به منطقه منا

تبادل تجربیات علمی و فناوری دو کشور در زمینه‌های گوناگون یکی از موضوعات اصلی دیدار معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با نخست وزیر سوریه بود که روی آن تاکید شد تا همکاری های علمی در حوزه هایی مانند زیست فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات و فروش و صادرات تجهیزات آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌ها، تجهیزات بیمارستانی ایران ساخت، آموزش و توانبخشی پزشکی و حوزه کشاورزی شکل گیرد.

به گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، دیپلماسی علم و فناوری در دنیای امروز تا جایی پیش رفته است که سیاست های خارجی کشورها را نیز از خود متاثر کرده است. تقویت و گسترش آن با توسعه همکاری های علمی و فناورانه با سایر کشورها امری مهم است؛ موضوعی که در سفرهای معاون علمی و فناوری به سایر کشورها دنبال می شود. در این سفر نیز تبادل فناوری و توسعه دیپلماسی فناوری دنبال شد.

رفع نیاز کشورسوریه به دستگاه رادیوتراپی با فناوری ایرانی

سورنا ستاری در این دیدار با تاکید براینکه اتکا به فروش نفت سال ها بر اقتصاد ایران سایه انداخته بود، گفت: اکنون به نقطه ای رسیده ایم که با شکوفایی زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران اقتصاد دانش‌بنیان در حال کنار زدن اقتصاد نفتی است. در این زیست بوم حدود ۳ و نیم میلیون دانشجو داریم که تعداد قابل توجهی از آنها در رشته های مهندسی مشغول تحصیل هستند.

ستاری ادامه داد: بیش از ۱۰ هزار استارتاپ در ایران فعال هستند که با خلاقیت و نوآوری خود محصولات فناورانه‌ای را به جامعه هدیه می دهند. همچنین نزدیک به ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان و یک هزار و ۴۰۰ شرکت خلاق با گردش مالی قابل توجه در ایران فعالیت می کنند که زیر ساخت های وسیع تولید تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و دارویی را توسعه داده اند. با تمام توان آمادگی انتقال این تجربیات را به همسایگان و منطقه منا داریم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در جهان عرب استارتاپ ها خوبی وجود دارد، افزود: راه اندازی پارک فناوری مشترک یکی از پیشنهادهای ما برای همکاری دو جانبه است. ما آمادگی داریم تا همکاری های علمی و فناورانه را با سایر کشورها گسترش دهیم.

ستاری در پاسخ به اعلام نیاز نخست وزیر سوریه به دستگاه رادیوتراپی نیز بیان کرد: در ایران این دستگاه و تجهیزات پیشرفته را با قیمتی پایین تر از شرکت های غربی در اختیار شما قرار می دهیم تا این نیاز رفع شود.

دیدارهایی برای گسترش دیپلماسی فناوری

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در راس هیاتی تجاری و فناور به سوریه سفر کرده است. در این سفر ۴۰ شرکت دانش‌بنیان ستاری را همراهی می‌کنند.

در این سفر ستاری با وزیران تحقیقات و آموزش عالی، صنعت، کشاورزی و اصلاحات ارضی و بهداشت سوریه دیدارهایی داشت. همچنین دومین نشست تجاری و فناوری ایران در سوریه با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد.

امروز نیز قرار است خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در سوریه با حضور ستاری و وزیر بازرگانی سوریه افتتاح شود.

محاصره اقتصادی به پیشرفت علمی ایران کمک کرد

حسین عرنوس نخست وزیر سوریه با خوش آمدگویی به ستاری و هیات همراه وی بر اهمیت ارتقا همکاری های علمی دو طرف تاکید کرد و گفت: موضع ایران در برجام را ارج می نهیم که حاضر نشد یک قدم نیز از حق خود عقب نشینی کند. ایران باوجود محاصره اقتصادی، به پیشرفت های علمی خود ادامه داد و این آمریکا را مجبور به تغییر مواضعش کرد. محاصره اقتصادی کشورهای توانمند فرصتی برای شکوفایی نیروی انسانی خلاق است؛ اتفاقی که در ایران رخ داد.

وی ابراز امیداواری کرد که این سفر به همکاری های علمی و فناوری دو طرف بینجامد.

عرنوس بیان کرد: درصدد هستیم با همکاری ایران زیرساخت های دانشگاهی و فناورانه کشورمان را توسعه دهیم و مراکز آزمایشگاهی و پژوهشی در کشورمان راه اندازی کنیم. از این فرصت بهره می بریم تا زیرساخت های علمی را در مقطع دکترا افزایش دهیم. امید است همکاری با ایران برای آموزش مشترک دانشجویان مقطع دکتری به ۱۰۰ کرسی افزایش یابد.

نخست وزیر سوریه با قدردانی از تلاش های ایران برای دفاع از حق خود برای دستیابی به دستاوردهای علمی گفت: سوریه مراتب قدردانی و قدرشناسی خود را به رهبری ایران، دولت و مردم آن کشور ابراز می کند؛ زیرا شما در طول جنگ سخت تروریستی در کنار ما ایستادید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا