تصویر استقامت از صخره های چند میلیارد ساله

به گزارش روز دوشنبه روزنامه دیلی میل ، سازمان فضایی آمریکا (ناسا)، با استفاده از این تصویر پانوراما ۳۶۰ درجه که از سیاره سرخ ارسال شده است ، سفر به مریخ را در اختیار علاقمندان قرار داد.

کاوشگر استقامت با استفاده از دوربین قدرتمند Mastcam-Z، درحالی که حد  فاصله ای حدود یک و نیم مایلی از حوضه دهانه Jezero قرار داشت، این تصویر را گرفته است.قرار است استقامت به زودی کاوش خود در جستجوی علائم قدیمی حیات را آغاز کند.

این تصویر پانوراما با پنج هزار پارامتر دستور ایجاد شده است که در مجموع ۱۴۲ تصویر را به زمین ارسال کرده است.درحالی که این تصویر به صورت یک منظره بایر به نظر می رسد اما نگاهی دقیق به این منطقه تعدادی از سنگ های قیمتی پنهان را می توان دید که  منتظر بررسی توسط «استقامت» هستند.

در سمت چپ مریخ نورد استقامت یک سنگ جالب قرار دارد که ناسا آن را «مهر بندر» (harbor seal) نامگذاری کرده است که توسط بادهای مریخی شکل گرفته و آن را برای میلیاردها سال فرسایش داده است و در شمال شرقی مریخ نورد ساختارهایی وجود دارد که می تواند از یک آتشفشان قدیمی پرتاب شده باشند.

تصاویر پانوراما وضوح دو و نیم برابری «وایکینگ» (Viking) در حالت عریض و وضح ۱۰ برابری  نسبت به «تله فوتو» (telephoto) دارد.

ناسا در جریان یک رویداد پخش زنده، مناطق مختلفی را در این پانورامای جدید بزرگنکایی کرد تا از نزدیک سطح مریخ را در اختیار عموم مردم قرار دهد.

در این تصویر در نزدیکی حوضه، دهانه و  صورت صخره ای یک دلتای رودخانه ای قدیمی از دور مشاهده می دهد. محققان می دانند که ۳.۵ میلیارد سال پیش، Jezero محل یک دریاچه بزرگ با دلتای خاص خود بوده است.

آنها بر این باورند که گرچه ممکن است آب این دریاچه مدت ها پیش از بین رفته باشد اما در جایی در این دهانه و یا شاید در امتداد لبه دو آن که دو هزار فوت (۶۰۹ متر) ارتفاع دارد، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زمانی حیات در آنجا وجود داشته است.

کاوشگر استقامت که یک وسیله نقلیه رباتیک است، تقریبا پس از هفت ماه پیمایش در فضا روز جمعه با سرعت ۱۹ هزار کیلومتر از جو مریخ عبور کرد و با کمک یک چتر و موشک های تقویت شده بر سطح مریخ فرود آمد.

استقامت بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین کاوشگری است که تاکنون به سیاره مریخ ارسال شده و قرار است یک ماموریت ۲ ساله را برای جستجوی علایم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان‌ها بر سطح این سیاره سرخ آغاز کند.

کاوشگر استقامت پنجشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود.«استقامت» از هفت ابزار خود برای توصیف سطح دهانه «جزرو» در نزدیکی خط استوای مریخ و جست و جوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ‌های این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه‌ای بوده است، استفاده خواهد کرد.

این ربات ۶ چرخ همچنین چند نمونه از مکان‌های قابل مطالعه و امیدوارکننده جمع‌آوری و ذخیره می‌ کند. این نمونه‌ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا انجام خواهد شد، به زمین منتقل می‌شوند و محققان در آزمایشگاه‌های سراسر جهان آنها را با جزییات کامل و به دنبال نشانه‌هایی از زندگی و سرنخ‌هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها بررسی می‌کنند.

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا