در سال ۹۸ جذب شد؛

جذب ۲۱۳ میلیارد تومان اعتبار تحقیقات دانشگاه‌ها توسط دستگاه‌ها

کد خبر : 113969 پنج شنبه 30 بهمن 1399 - 10:31:16

دبیر کمیته دائمی عتف گفت: حدود ۲۱۳ میلیارد تومان از اعتبارات تحقیقات دانشگاه‌ها توسط دستگاه‌ها در سال ۹۸ جذب شده است.

غلامحسین رحیمی شعرباف در یکصد و نود و نهمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف در جمع خبرنگاران با اشاره به سه صورت جلسه این جلسه اظهار داشت: برنامه ریزی شد تا کمیسیون تخصصی هنر و معماری تاسیس شود که اعضای حقوقی و حقیقی این کمیسیون مشخص شدند و به زودی اولین جلسه آن برگزار می شود.

وی در محل دائمی کمیسیون عتف ادامه داد: حوزه هنر و معماری اثرگذاری بسیار زیادی دارد و وزارت عتف نیز توجه ویژه ای به این حوزه دارد در نتیجه هرچه به این حوزه توجه ویژه شود این اثرگذاری از نظر علمی گسترده تر و مفیدتر می شود.

رحیمی با اشاره به دستورجلسه دوم اظهار داشت: این دستور جلسه در خصوص انجام فعالیت های پژوهشی دانشگاه آزاد بود. این دانشگاه در چند سال گذشته در حوزه فناوری برنامه های بسیار خوبی داشته است و در حال پیاده سازی برنامه های جدید است و به طور کلی حرکت رو به رشدی دارد.

معاون پژوهشی وزیر علوم در ادامه تصریح کرد: در گذشته دانشگاه آزاد در حوزه پژوهشی و توسعه فناوری نقش پررنگی نداشت اما در چند سال گذشته نقش آن در این حوزه پررنگ شده است و شاخص های این دانشگاه در حوزه پژوهش و شاخص های توسعه فناوری رو به بهبود است.

دبیر کمیته دائمی عتف با اشاره به دستورالعمل سوم گفت: این دستورالعمل در خصوص گزارش اجرای قانون یک درصد است (یک درصد از بودجه دستگاه ها باید به پژوهش توسط دانشگاه ها اختصاص پیدا می کند) که حدود ۲۱۳ میلیارد تومان از اعتبارات این تبصره را برای سال ۹۸ جذب کنیم که نسبت به اصل اعتباری که قانونگذار و دولت برای این قانون در نظر گرفته اند که حدود ۸۰۰ میلیارد تومان است فاصله زیادی داریم و نیاز است برنامه های دقیق تری را در این زمینه داشته باشیم تا اعتبارات بیشتری را جذب کنیم.

وی ادامه داد: امیدورایم امسال بتوانیم تمام اعتبارات در نظر گرفته شده و محقق شده ۴۰ درصد را در سامانه ساتع به کمک دانشگاه ها و پژوهشکده ها جذب کنیم (۴۰ درصد اعتبارات تحقیقات برخی دستگاه ها را دانشگاه ها تامین می کنند) تا این اعتبار به سال بعد منتقل نشود و در نتیجه باید به صورتی عمل کنیم که تمام تعهداتی که در سال ۹۹ به دستگاه ها برای انجام پژوهش ها داریم به سال ۱۴۰۰ موکول نشود.

منبع:ایرنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]