علم در 30 بهمن ماه؛

روز پلوتو

کد خبر : 113845 پنج شنبه 30 بهمن 1399 - 00:30:52

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روز پلوتو

نهمین سیاره منظومه شمسی ، پلوتون (سیاره تنها) در 18فوریه سال 1930میلادی توسط کلاید تامباو از طریق عکسبرداری های متوالی کشف شد. پلوتون(درزبان فرانسوی ) یا پلوتو(زبان انگلیسی) سیاره کوتوله کمربند کویپر در سامانه خورشیدی است که در هنگام کشف آن در سال ۱۹۳۰ تا ۲۴ اوت ۲۰۰۶ نهمین سیاره سامانه خورشیدی به حساب آمده بود؛ اما اکنون بنا بر تعریف نوین انجمن بین‌المللی اخترشناسی از سیاره،«پلوتون» یک سیاره کوتوله و همچنین به عنوان نخستین نمونه از رده جدید جرم فرانپتونی است.

  • تولد آلساندرو ولتا

آلساندرو ولتا متولد ۱۸ فوریه ۱۷۴۵بود.وی دانشمند نام‌دار ایتالیایی مخترع باتریهای نسل امروز است البته طبق گفته‌هایی طی تحقیقاتی عمل آمده روی باتری پارتیان که سالیان اخیر در منطقهٔ بین‌النهرین کشف شده‌است مشخص شده‌است که در حقیقت این ایرانیان بوده‌اند که بیش از ۲۰۰۰ سال پیش باتری شیمیایی را اختراع کرده و در آن زمان از آن برای آبکاری فلزات استفاده می‌کرده‌اند.او ۵ مارس ۱۸۲۷ درگذشت.

  • درگذشت جولیوس رابرت اوپنهایمر

جولیوس رابرت اوپنهایمر متولد ۲۲ آوریل ۱۹۰۴ در نیویورکبود.وی  فیزیکدان نظری آمریکایی و استاد دانشگاه برکلی بود. وی همراه با انریکو فرمی، به خاطر نقشش در پروژه منهتن، پروژه‌ای در زمان جنگ جهانی دوم که به ساخت اولین بمب اتمی منجر شد، در جهان به عنوان «پدر بمب اتمی» شناخته شده‌است.او ۱۸ فوریه ۱۹۶۷ در پرینستون، نیوجرسی درگذشت.

  • درگذشت ارنست والدفرید یوزف ونتسل ماخ

ارنست والدفرید یوزف ونتسل ماخ متولد ۱۸ فوریه ۱۸۳۸بود. وی فیلسوف مشهور و فیزیکدان برجسته اتریشی در قرون نوزدهم و بیستم میلادی. بود .او که در مکانیک کلاسیک، دارای تئوری‌های ارزشمندی است، در شمار پیش‌گامان نظریه آلبرت اینشتین در مورد ایجاد مکانیک نسبیتی، جای دارد و نظریات خود را در دو جلد، به نام علم مکانیک، منتشر کرد.ماخ، کرسی تاریخ و نظریه علم استقرایی در دانشگاه وین را بر عهده داشت. کار عمده او پرورش بیشتر تجربه گرایی بارکلی و هیوم بود.وی ۱۹ فوریهٔ ۱۹۱۶ (۷۸ سال)درگذشت.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]