یک مقام مسئول خبر داد:

برنامه همکاری علمی و فناوری با متخصصان بین المللی کلید خورد

کد خبر : 112316 چهارشنبه 24 دی 1399 - 13:20:57

رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری از همکاری با متخصصان بین المللی خبر داد و گفت: امیدواریم که این برنامه همکاری با متخصصان خارجی توسعه پیدا کند.

 دکتر مهدی قلعه نوی در مراسم «همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین‌المللی» که امروز به صورت آنلاین در محل معاونت علمی و فناوری برگزار شد، عنوان کرد: رویکرد مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری توسعه اقتصاد دانش بنیان است که این رویه در کشور و در دنیا به عنوان پایه اقتصاد مورد توجه قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری افزود: در این مرکز ۳ برنامه «کمک به تعاملات بین المللی شرکت‌های دانش بنیان»، «توسعه ارتباطات بین المللی این شرکت‌ها در عرصه بین المللی و صادرات» و «کمک به ارتقا و توسعه نیروی انسانی» را در دستور کار قرار دادیم.

قلعه نوی گفت: در فاز اول برنامه همکاری با متخصصان بین المللی به استفاده حداکثری از ظرفیت‌های نیروی انسانی تاکید داریم به همین دلیل پلتفرمی را تعریف کردیم که در آن ۹ هزار نفر از ایرانیان صاحب سرمایه و دانش و خلاقیت از این ظرفیت استفاده کردند زیرا ایران به لحاظ جغرافیایی کشوری است که مهاجر پذیری بالایی دارد.

وی عنوان کرد: ما در زمینه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی در ابتدای راه هستیم و لازم است که این برنامه تکمیل‌تر شود چراکه نیاز به همکاری همه جانبه داریم تا بتوانیم حداکثر استفاده از این نیروهای انسانی را داشته باشیم.

مهدی محمودی مدیر کل و دبیر کمیسیون ساماندهی اتباع و مهاجرین خارجی در ادامه گفت: در برنامه‌ای که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال اجرا است نیز سعی شده با هماهنگی وزارت کشور که به عنوان سیاستگذار در بین دستگاه‌ها است افرادی که به عنوان نخبه شناسایی شده اند را در مورد حمایت قرار دهند و تسهیلاتی در اختیار آنان قرار داده شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آئین نامه حمایت از نخبگان و فرهیختگان در کشور تهیه شده گفت: در وزارت کشور تصمیمات لازم برای ارائه خدمات به متخصصان و کارآفرینان بین المللی گرفته می‌شود و به افراد اقامت و تسهیلات ویژه داده خواهد شد.

محمودی افزود: بر اساس این برنامه از حداقل ۳ سال، ۵ سال، ۱۰ سال و اقامت دائم به متخصصان و کارآفرینان بین المللی داده خواهد شد. از سال گذشته فرآیند ثبت نام صورت گرفته شده و تعدادی معرفی شدند که پرونده‌های بعدی نیز در حال طی مراحل قانونی است.

به گفته وی، در حال حاضر ۷۰ پرونده در دست بررسی و ۳۰ اقامت به شکل تسهیلات ویژه و بلند مدت صادر شده است. ما به عنوان کمیسیون اقامت در خدمت نخبگان و فرهیختگان علمی هستیم. مهاجران ایران فقط از کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان نیست بلکه مهاجران آمریکایی، اروپایی و آسیایی نیز وجود دارند و مورد حمایت کشور ایران هستند.

منبع:ایسنا 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]