الکل با پسماند کارخانجات ساخته می شود

همزمان با هفته پژوهش و فناوری «الکل با فناوری تولید از پسماند کارخانجات صنایع غذایی» و«محلول ضد عفونی و حذف کننده باقیمانده سموم و آلاینده های شیمیایی» در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی رونمایی شد.

دکتر ابوالفضل پهلوانلو معاون پژوهشی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی گفت: دانش فنی تولید الکل طبی با خلوص بالا از پسماند کارخانجات صنایع غذایی در حال حاضر در این مرکز پژوهشی موجود است که با توجه به ویژگی های مواد اولیه به کار رفته در تولید آن از ارزش افزوده بسیار بالا برای تولید در مقیاس صنعتی برخوردار است.

مجری این طرح پژوهشی با بیان اینکه استفاده از تکنولوژی های نوین همواره در تولید محصولات مختلف مزیت رقابتی ایجاد کرده است ادامه داد: اتانول نیز از این قاعده مستثنی نیست و بر این اساس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با بهره گیری از تکنولوژی های نوین به دانش فنی تولید اتانول با قیمت بسیار پایین تر از قیمت تولید کارخانه های در حال فعالیت در ایران دست یافته است.

پهلوانلو افزود: در این فرآیند با بهینه سازی خط کامل تولید شامل فرمولاسیون و نوع ماده اولیه (پسماند کارخانجات صنایع غذایی)، باز طراحی راکتورهای تخمیر، بهینه سازی سیستم تخمیر و هوشمند سازی برج تقطیر سیستم تولید الکل بازآفرینی شد.

وی گفت: پساب ناشی از تولید الکل به این روش جهت استفاده در غذای دام کاربرد دارد.

تولید محلول ضد عفونی و حذف کننده باقیمانده سموم در میوه و سبزی

ابراهیم فولادی مجری طرح پژوهشی تولید محلول ضد عفونی و حذف کننده باقیمانده سموم در میوه و سبزیجات گفت: بر خلاف محلول های شوینده موجود در بازار، در تولید این ترکیب هیچگونه رنگ مصنوعی، سفید کننده، صابون، الکل یا مواد نگهدارنده استفاده نشده و به گونه ای فرموله شده است که هیچ تاثیری در طعم و بوی میوه و سبزی ایجاد نمی کند.

عضو هیأت علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی ادامه داد: بر اساس تحقیقات و مشاهدات انجام شده با استفاده از این محلول برای شستشوی میوه و سبزی، ضمن حفظ آنتی اکسیدان و مواد طبیعی موجب تازه مانی این محصولات به مدت طولانی تر می شود.

وی در مورد اهمیت نتایج به دست آمده در اجرای این طرح پژوهشی گفت: سطح سبزیجات و میوه های تازه می تواند به  آفت کش ها، کودها، مواد نگهدارنده و میکروارگانیسم ها و سایر آلاینده های محیطی آلوده شود که با شستشوی معمولی حذف نمی شود.

مدیر گروه ایمنی و کنترل کیفیت مواد غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با بیان اینکه متولیان ایمنی و کنترل کیفیت محصولات کشاورزی در سطح دنیا استفاده از شوینده های طبیعی را پیشنهاد می کنند، گفت: این روش علاوه بر صادرات محصولات کشاورزی بر اساس استاندارد های جهانی می تواند نقش بسزایی در سلامت جامعه داشته باشد.

فولادی با بیان اینکه شوینده ها و ضدعفونی کننده های طبیعی با توانایی حذف میکرواورگانیسم ها در شرایط شیوع بیماری های واگیردار از اهمیت بالایی در کنترل این بیماری ها برخوردارند افزود: یکی از ماموریت های موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی پایش و کنترل کیفیت مواد غذایی و شناسایی آلاینده های محصولات خام کشاورزی برای اممانعت از انتقال آلودگی از مزرعه به سفره است.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا