طی دو هفته آینده:

راکت فضاپیمای فوق سنگین روسیه به فضا می رود

کد خبر : 110105 یکشنبه 09 آذر 1399 - 08:24:28

بر اساس اعلام آژانس فضایی روسیه، راکت فوق سنگین آنگارا ای ۵ این کشور در تاریخ بیست و یکم آذر ماه از پایگاه فضایی پلستک در شمال روسیه به ماموریت اعزام می شود. این راکت ۸۲۵ تن وزن دارد.

روسیه در نظر دارد طی روزهای آینده یکی از راکت های فوق سنگین فضایی خود را راهی ماموریت کند. در همین رابطه دیمیتری روگوزین ، مدیرعامل آژانس فضایی روسیه ،در پست توئیتری خود نوشت: پرتاب موشک فوق سنگین آنگارا- ای ۵ (Angara-A5)  از مرکز فضایی پلستک در شمال روسیه و طی ماه آینده میلادی انجام خواهد شد.

راکت فضاپیمای سنگین Angara-A5 یکی از محصولات نسبتا جدید از این نسل راکت های فضاپیما است و  وزن آن بر اساس نوع ماموریت بین ۷۷۳ تا  825 تن  بوده  و سوخت به کار رفته نیز ترکیبی از اکسیژن مایع و نیروی محرکه نوعی مایع قابل اشتغال است.

بر اساس اعلام رسمی مقامات این کشور، ماموریت جدید فضایی این راکت فضاپیمای فوق سنگین در یازدهم دسامبر برابر با بیست و یکم آذر ماه انجام خواهد شد.

گفتنی است آماده سازی و عملیات آزمایش پرواز این راکت از تابستان آغاز شده و پیش از این قرار بود در ماه نوامبر پرتاب شود اما بر اساس اطلاعیه جدید آژانس فضایی روسیه، باید طی دو هفته آینده منتظر این عملیات باشیم.

راکت فضاپیمای سنگین Angara-A5 یکی از محصولات نسبتا جدید از این نسل راکت های فضاپیما است و  وزن آن بر اساس نوع ماموریت بین ۷۷۳ تا  825 تن  بوده  و سوخت به کار رفته نیز ترکیبی از اکسیژن مایع و نیروی محرکه نوعی مایع قابل اشتغال است.

راکت فضاپیمای Angara-A5 بزرگترین راکت فضاپیمای ساخته شده توسط روسیه است و گفته می شود  سازمان فضائی روسیه در نظر دارد راکت های فضاپیمای آنگارا را به تدریج جایگزین راکت های نسل قدیمی پروتون کرده و ماموریت های جدید خود را با این راکت ها انجام دهد . راکت فضاپیمای آنگارا توسط مرکز پژوهشی و تولیدات فضائی ایالتی Khrunichev طراحی و ساخته شده است .

این شرکت همچنین طراح و سازنده راکت های پروتون بوده و تجربیات ارزشمندی در زمینه ساخت و تولید راکت های فضاپیما در اختیار دارد . مسئولان سازمان فضائی روسیه امیدوارند با توجه به توانائی های راکت فضاپیمای جدید آنگارا ، سهم قابل توجهی در انتقال مامواره های سراسر جهان را به مدار زمین به خود اختصاص دهند .

از سوی دیگر پیش از این   در گزارش های خبری اعلام شده بود در پی اتمام مراحل طراحی و ساخت راکت های نسل جدید آنگارا ، سازمان فضائی روسیه دیگر قصد استفاده از راکت های ماهواره بر زنیت را که توسط اوکراین ساخته می شوند نداشته و راکت های آنگارا را جایگزین این راکت ها کرده است .

مترجم: احسان محمدحسینی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]