در فضای اینستاگرام ؛

چالش هایی که کیان خانواده را هدف قرار داده است

کد خبر : 108738 سه شنبه 06 آبان 1399 - 12:16:34

به تازگی چالش عجیب و غریبی در فضای اینستاگرام به راه افتاده است که می‌تواند یک ناهنجاری بزرگ را در جامعه پایه‌گذاری کند.

اگر جزء افرادی هستید که با دقت فضای‌مجازی و مخصوصاً فضای اینستاگرام را دنبال می‌کنید قطعا با چالش‌ها و هشتگ‌های داغ این فضا غریبه نیستید. گسترش استفاده از شبکه‌های اجتماعی راه‌های سرگرمی جدیدی را برای نسل جوان باز کرده که این سرگرمی گاهی می‌تواند مثبت و گاهی نیز منفی باشد، چالش‌ها گاهی با دعوت شدن از طرف دیگران و گاهی به صورت خودانگیخته دنبال می‌شوند و تقریبا همگی محتوای تصویری دارند.

یکی از نخستین چالش‌هایی که جهانی شد «چالش سطل یخ» بود که برای افزایش آگاهی درباره بیماری‌ای ال اس به راه افتاد و انجمن‌ای ال اس آمریکا نیز کمک‌های مالی زیادی را با اجرای این چالش جمع آوری کرد.

چالشی که ذکر نامش هم حیا می‌خواهد!

چالش‌ها اگرچه گاهی دارای جنبه مثبت هستند، اما متاسفانه چالش‌های بی‌محتوا و زننده، بسیار بیشتر در میان جوانان رواج دارد و صد البته قشر نوجوانان و کودکان بیشتر در معرض خطر اجرا و انجام این چالش‌ها قرار می‌گیرند.

متأسفانه یکی از این چالش‌هایی که به تازگی در شبکه اجتماعی اینستاگرام به راه افتاده، چالش شرم آور برهنه کردن دیگران است، این چالش اگرچه گاه در خیابان و روی افراد غریبه انجام شده، اما به نظر موضوعیت آن بیشتر در محیط خانوادگی و در برخی موارد در یک جمع خانوادگی دنبال می‌شود و معمولا فردی که این چالش را انجام می‌دهد یک نوجوان است؛ انجام این چالش بی‌شرمانه زمانی تاسف‌بارتر می‌شود که نوجوانان ناآگاه و آموزش ندیده تنها برای آنکه بیشتر میان دوستان خود و دیگر کاربران دیده شوند، آن را روی پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ‌های خود اجرا می‌کنند که این موضوع می‌تواند باعث بروز یک ناهنجاری بزرگ شود.

 ارزش‌ها از بین رفته است

جدا از اینکه دور از چشم خانواده‌ها و در شبکه‌های اجتماعی اتفاقات ناگواری برای نسل جوان کشور جریان دارد، نباید از یاد برد چیزی که برخی از خانواده‌ها را به مرز فروپاشی اخلاقی رسانده و ناگهان این گونه ظهور و بروز می‌کند، کم‌کاری والدین و نهاد‌های مسوول مانند آموزش و پرورش، در زمینه آموزش و تربیت کودکان و نوجوانان است در همین زمینه امان الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه شهید بهشتی در مورد این چالش گفت: فروریختگی فرهنگی، از بین رفتن ارزش‌ها و حسی گرایی در جامعه باعث می‌شود تا جوانان به این سمت بروند.

وی افزود: این موضوع طی دودهه اخیر رخ داده است و باید مسوولان فرهنگی و آموزشی قبل‌تر به این موضوع فکر می‌کردند و امروز نیز شاهد هستیم بسیاری از مسوولین آموزشی کشور نمی‌خواهند قبول کنند که تهاجم فرهنگی فقط یک جمله نیست و باید جلوی این موضوع گرفته شود.

جوانان را با فرهنگ ایران اسلامی آشنا کنید!

این جامعه شناس بازگشت جوانان را به هویت و فرهنگ ایران اسلامی لازم دانست و گفت: وقتی جوان با فرهنگ ایرانی و اسلامی آشنا نیست و دستگاه‌های آموزشی در این زمینه هیچ اقدامی اساسی انجام نمی‌دهند در نتیجه شاهد چنین ناهنجاری‌هایی هستیم.

قرایی مقدم گفت: مسوولان باید بدانند که این نوع چالش‌ها از یک گروه مشخص و با یک هدف خاص در میان جوانان طراحی و رواج داده می‌شود و هرچه سریعتر نسبت به آموزش فرهنگ ایران اسلامی به نسل جوان باید اقدام کنند.

شکاف میان والدین و فرزندان

یکی از مسائلی می‌تواند در سرعت بخشیدن به رواج چنین رفتاری در میان نوجوانان کمک کند، شکاف عاطفی و فکری میان والدین و فرزندان است، پدر‌ها و مادر‌های بسیاری از یک طرف هنوز نمی‌دانند چگونه با فرزند نوجوان خود تعامل کرده و نیاز‌های عاطفی اورا برطرف و به دنیای ناشناخته او نزدیک شوند و از طرف دیگر در مواجهه با تحولات سریع فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی عملا چندین گام عقب‌تر از آن‌ها هستند و به توصیه‌های کانال‌های تلگرامی‌ دل خوش کرده اند که اطلاعات غلط‌شان بیشتر از درست است و به جای آگاهی بخشی به والدین آن‌ها را دچار هراس و فاصله بیشتر با فرزندانشان می‌کنند.

لزوم ورود دستگاه‌های نظارتی

به نظر می‌رسد هرچه سریعتر باید نهاد‌ها و دستگاه‌ها در زمینه سواد رسانه‌ای جامعه و مخصوصا کودکان و نوجوانان اقدامات لازم را انجام دهند، همچنین ورود دستگاه‌هایی نظارتی مانند مجلس و قوه قضائیه به لزوم آموزش فرهنگی و سواد رسانه‌ای میان مردم نیز از ملزومات مهم کشور است که باید به آن هرچه سریعتر رسیدگی شود. همه می‌دانند با شعار دادن و استفاده از کلمات راهی پیش نخواهد رفت باید اقدامات عملیاتی با بهره گیری از کارشناسان انجام شود در غیر این صورت راهی پیش نخواهد رفت.

منبع:باشگاه خبرنگاران

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]