نخستین آزمایش همزمان موتورهای سه گانه استارشیپ

کد خبر : 108539 پنج شنبه 01 آبان 1399 - 11:49:30

شرکت خصوصی فضایی "اسپیس ایکس"(SpaceX ) پیش از نخستین پرواز موشک استارشیپ در ارتفاع زیاد، برای اولین بار هر سه موتور رپتور این موشک را همزمان مشتعل کرد.

نمونه اولیه سفینه فضایی استارشیپ موسوم به "SN8" احتمالاً به زودی از مرکز پرتاب اسپیس ایکس در جنوب تگزاس به فضا پرتاب خواهد شد تا اولین پرواز خود در ارتفاع زیاد را تجربه کند.

این شرکت اکنون اولین آزمایش موتور سه گانه رپتور خود را انجام داده است. هر موتور رپتور استارشیپ می تواند بیش از 200 تن رانش ایجاد کند.

این آزمایش آتش ثابت که شاهد روشن شدن هر سه موتور رپتور به طور همزمان بود، بخشی از آزمایش های منظم قبل از پرواز موشک است. منبع سوخت این نمونه اولیه از استارشیپ با متان برودتی و اکسیژن مایع پر شده بود. سپس در حالی که SN8 بر روی سکوی پرتاب قرار داشت، موتورها تنها برای چند ثانیه مشتعل شدند.

این اولین تلاش برای آزمایش آتش ثابت همزمان هر سه موتور بود که بدون دردسر پیش رفت. این بدان معناست که اسپیس ایکس ممکن است فقط چند روز دیگر با مونتاژ دماغه SN8 فاصله داشته باشد. سپس یک آزمایش آتش ثابت دیگر روی هر سه موتور انجام می شود و در نهایت، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، موشک استارشیپ SN8 اولین پرواز فضایی خود در ارتفاع 15 کیلومتر را تجربه خواهد کرد.

لحظات بزرگی برای نمونه اولیه استارشیپ و موتورهای بزرگ آن در پیش است.

شرکت اسپیس ایکس هنوز اخبار این آزمایش را به طور رسمی به اشتراک نگذاشته است، اما از روی تصاویر ارائه شده توسط تماشاگران و ساکنان آن منطقه مشخص است که این رویداد رخ داده است.

منبع:ایسنا

نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]