کد خبر : 107588 چهارشنبه 09 مهر 1399 - 12:44:06
توسعه-سیستم-پوشیدنی-برای-پیش‌بینی-تشنج

توسعه سیستم پوشیدنی برای پیش‌بینی تشنج

دانشمندان اخیرا موفق به طراحی و توسعه سیستم پوشیدنی برای پیش‌بینی تشنج شده‌اند.

اگرچه دارو به کنترل تشنج در برخی از بیماران مبتلا به صرع کمک می‌کند اما این داروها بر روی برخی افراد مبتلا تاثیر چندانی ندارد. حال محققان سیستم جدیدی برای کمک به این گروه از افراد طراحی کرده‌اند و این سیستم حداقل به آنها زمان وقوع تشنج را اطلاع می‌دهد.

سیستم مذکور که "Epiness" نام دارد از دو قسمت تشکیل شده است: مجموعه‌ای از الکترودهای نوار مغزی(الکتروانسفالوگرافی) نصب شده روی پوست که فعالیت الکتریکی مغز افراد را کنترل می‌کند و یک ریزپردازنده متصل به آن که مبتنی بر الگوریتم‌های یادگیری ماشین است. این الگوریتم‌ها بر روی داده‌های نوار مغزی نظارت دارند و داده‌هایی را درباره حالات این افراد چه در هنگام تشنج و چه در هنگامیکه این تجربه را نداشتند جمع آوری می‌کنند.

با یادگیری اینکه کدام الگوها به طور مداوم در فعالیت الکتریکی که بلافاصله قبل از تشنج اتفاق می‌افتد، رخ می‌دهد، این الگوریتم‌ها در نهایت قادر به پیش‌بینی شروع تشنج افراد با دقت ۹۷ درصد بودند. این الگوریتم‌ها همچنین می‌توانند بین سیگنال‌های الکتریکی مغز و سر و صدای زمینه‌ای منحرف کننده تفاوت قائل شوند.

دکتر "اورن شریکی"(Oren Shriki) دانشمند ارشد این مطالعه از دانشگاه بن گوریون گفت: حملات صرعی، بیماران مبتلا به صرع را در معرض خطرات مختلف قابل پیشگیری از جمله سقوط، سوختگی و سایر آسیب‌ها قرار می‌دهد. بنابراین ما بسیار هیجان زده هستیم که الگوریتم‌های یادگیری ماشین که ما توسعه داده‌ایم پیش‌بینی دقیق حملات قریب الوقوع را حداکثر تا یک ساعت قبل از وقوع آنها فراهم می‌کنند.

یک کنسرسیوم آلمانی نیز همچنین در حال کار بر روی یک گوشی پیش‌بینی کننده تشنج است که می‌تواند افزایش میزان نبض کاربر را تشخیص دهد.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]