کد خبر : 105112 چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 15:27:08
استفاده-از-ظرفیت‌-های-بومی-در-حوزه-گیاهان-دارویی

اولین داروی گیاهی ترک اعتیاد وارد بازار شد

استفاده از ظرفیت‌ های بومی در حوزه گیاهان دارویی

سیناپرس: امروز(چهارشنبه) همزمان با چهلمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی در ارتباطی آنلاین، از اولین داروی گیاهی ترک اعتیاد که توسط محققان جهاددانشگاهی ساخته شده، رونمایی شد.

در این مراسم دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی با حضور محمدرضا شانه ساز معاون وزیر بهداشت، در ارتباطی برخط این داروی گیاهی را رونمایی کردند.

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه داروی ترک اعتیاد جهاد دانشگاهی با موفقیت مطالعات بالینی را روی تعداد زیادی از بیماران اجرایی کرده است، ابراز امیدواری کرد که این اقدام فرهنگ سازی برای انجام مطالعات بالینی داروهای گیاهی تولیدی باشد.

دکتر محمدرضا شانه ساز، معاون وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از داروی گیاهی ترک اعتیاد ساخته شده توسط محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی به مناسبت چهلمین سالگرد جهاددانشگاهی که به صورت برخط برگزار شد، اظهار کرد: بزرگداشت جهاددانشگاهی بهانه ‌ای شد تا یک داروی گیاهی مورد تایید سازمان غذا و دارو، پزشکان و داروسازان رونمایی شود.

وی افزود: یکی از انتظارات و اهرم‌ هایی که در مقابله با تحریم ‌های ظالمانه با ایران داریم استفاده از ظرفیت‌ های بومی و ملی به دست نیروهای متخصص خودمان است که در این راستا داروهای طبیعی و گیاهی در این سیاست جایگاه ویژه‌ ای دارند.

شانه ‌ساز، سازمان غذا و دارو را متولی امر صدور مجوزها دانست و ادامه داد: در این راستا سعی کردیم با ارائه تسهیلات و همکاری و مشاوره، فعالان این عرصه را یاری کنیم و تلاش شد با همکاری با محققان جهاد دانشگاهی این داروی گیاهی تولید شود و به وظیفه خود عمل کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو خاطر نشان کرد: امروز خوشبختانه شاهد فعالیت ۲۵۰ کارخانه در زمینه گیاهان دارویی هستیم که با حجم بازار بزرگ چند هزار میلیارد تومانی به تولید می ‌پردازند. تولید این دارو هم مشت نمونه خروار است که در بخش درمان جایگاه خود را بدست آورده است.

شانه ساز با بیان اینکه نیاز است که پزشکان و داروسازان برای اثبات و نشان دادن اثر بخشی داروهای گیاهی سندی را ارائه کنند، اظهار کرد: این دارو با کسب موفقیت در انجام مطالعات بالینی بر روی تعداد زیادی از بیماران و فرهنگ سازی برای انجام مطالعات بالینی داروهای گیاهی تولید شده کردند.

معاون وزیر بهداشت، با تاکید بر این‌ که اداره کل گیاهان دارویی سازمان غذا و دارو برای معرفی هر چه بهتر داروهای گیاهی تلاش می ‌کند، تاکید کرد: بر این اساس فعالیت‌ هایی را اجرایی کرده است و این روند در توسعه مصرف داروهای گیاهی موثر خواهد بود و امیدوار هستیم که این داروهای گیاهی به مرحله صادرات به کشورهای دیگر هم برسند.

داروهای شیمیایی ترک اعتیاد وابستگی آور هستند

رضا غفارزادگان، رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی در این مراسم با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار، ۳میلیون نفر درگیر اعتیاد هستند، اظهار کرد:داروهای شیمیایی که برای ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرند،  وابستگی آور هستند و ممکن است برای افراد مشکلات گوارشی به وجود بیاورند.

وی ادامه داد: بر این اساس در صدد برآمدیم با استفاده از گیاهان دارویی بومی کشور داروی گیاهی ترک اعتیاد را تولید کنیم.

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه این داروی گیاه در محیط آزمایشگاهی مورد مطالعه قرار گرفته است، یادآور شد: ضمن اینکه، این دارو در محیط آزمایشگاهی مورد تست و ارزیابی قرار گرفته است که نتایج خوبی به همراه داشته و بعد از این ارزیابی ‌ها وارد کارآزمایی‌ های بالینی شدیم.

غفارزادگان افزود: صفر تا صد فرمولاسیون این کپسول گیاهی برای ترک  اعتیاد را در این پژوهشکده به دست آوردیم و توانستیم آن را با حمایت سازمان غذا و دارو وارد بازار کنیم.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی افزود: این دارو مجوزهای لازم را اخذ کرده است.

به گزارش سیناپرس، این داروی گیاهی حاوی ۴۰۰ میلی گرم عصاره خشک استاندارد شده دانه گیاه تلخ بیان در هر کپسول خوراکی است که تاثیر فوق العاده ای در کاهش شدت علائم ترک اعتیاد دارد.

گزارش:هانیه حقیقی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]