کد خبر : 103505 سه شنبه 03 تیر 1399 - 12:20:22
تشخیص-تومورهای-مغز-با-آزمایش-خون-توسط-محققان-ایرانی

در دانشگاه تورنتو انجام شد

تشخیص تومورهای مغز با آزمایش خون توسط محققان ایرانی

پژوهشگران "دانشگاه تورنتو" کانادا در مطالعه اخیرشان با همکاری "گلاره زاده" (Gelareh Zadeh) پژوهشگر ایرانی موفق به توسعه آزمایش خون غیر تهاجمی شده‌اند که می‌تواند تومور مغزی را تشخیص دهد.

آزمایش خون جدید نویدبخش یک روش غیر تهاجمی برای پزشکان برای تشخیص و طبقه بندی تومورهای مغزی است. این آزمایش قبل از رسیدن به مرحله بالینی ، نیاز به تأیید بیشتر دارد اما این روشی جدید راهی برای تشخیص سرطان مغز بدون نیاز به بیوپسی بافت جراحی محسوب می‌شود.

بافت‌برداری یا بیوپسی (Biopsie)، که به آن تکه‌برداری و نمونه‌برداری نیز می‌گویند، یک آزمایش پزشکی است که معمولاً توسط یک جراح یا متخصص رادیولوژی انجام می‌شود و شامل برداشتن نمونه‌ای از سلول‌ها یا بافت‌ها برای بررسی وجود یک بیماری یا تعیین وسعت آن است. بافت برداشته‌شده معمولاً توسط متخصص آسیب‌شناسی زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود، اما می‌تواند به شکل شیمیایی نیز آنالیز شود. وقتی کل یک توده یا ناحیهٔ مشکوک برداشته می‌شود، این عمل بافت‌برداری برداشتی نامیده می‌شود.

در طی چند سال گذشته دانشمندان در سراسر جهان براساس تشخیص حجم دقیقه‌ای از "گردش دی.ان.ای تومور" (ctDNA) در نمونه‌های خون ، در حال تلاش برای توسعه راهی برای تخشیص زودتر سرطان هستند. چالش بزرگ در توسعه این آزمایشات طراحی یک رویکرد حساس برای اندازه گیری گردش دی.ان.ای تومور است.

تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که این روش می‌تواند  کوچکترین اثر از گردش دی.ان.ای تومور در نمونه‌های خون را تشخیص دهد اما معلوم نیست که آیا تومورهای مغزی را می‌توان با آزمایش برداشت یا خیر. تصور بر این بود که سد خونی مغزی ممکن است هرگونه حرکت گردش دی.ان.ای تومور از ناحیه جمجمه را مسدود کند بنابراین اگر این نوع آزمایش برای برخی از سرطان‌ها مفید باشد ، نمی‌تواند تومورهای مغزی را به دام اندازد. اما تحقیقات جدید محققان کانادایی به سرپرستی دانشمندان "دانشگاه تورنتو" موفق به توسعه آزمایشی شده‌اند که حساسیت بالایی دارد این روش بیوپسی مایع میتواند با موفقیت وجود سرطان مغز در نمونه‌های پلاسما خون را نشان دهد.

گلاره زاده یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: از آنجا که این آزمایش در برداشتن مقادیر کمی از سیگنال‌های بسیار خاص مشتق از تومور در خون بسیار حساس است ، اکنون یک روش جدید و غیر تهاجمی برای تشخیص و تمایز بین تومورهای مغزی است و چیزی که مدتهاست تصور می شد غیرممکن است.

مطالعه دیگری که اخیراً منتشر شده است ، اثربخشی آزمایش گردش دی.ان.ای تومورخاص را در تشخیص سرطان کلیه در مراحل اولیه با استفاده از نمونه خون یا ادرار نشان داده است. هنوز معلوم نیست چه مدت طول خواهد کشید تا این آزمایش در دسترس پزشکان باشد ، اما محققان اعلام کرده‌اند آزمایشات بیشتری برای تایید آن نیاز است.

یافته‌های این مطالعه جدید در مجله" Nature Medicine "منتشر شد.

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]