از شایعه تا واقعیت جهان موازی؛

آیا ناسا موفق به کشف جهان موازی شده است؟

کد خبر : 102311 جمعه 02 خرداد 1399 - 14:03:09

در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ میلادی پژوهشی با بودجه ناسا انجام شد که در آن یک بالون خورشید بر فراز قطب جنوب به حرکت درآمد و دو رویداد تقریبا غیر ممکن و به شدت غیرعادی را شناسایی کرد.

آنتن ناپایدار تکانشی قطب جنوب موسوم به آنیتا ذراتی با انرژی بالا به نام نوترینو را کشف کرد که ظاهرا در زمین سیر می کردند.

از آن زمان دانشمندان تلاش کردند که این پدیده عجیب را توضیح دهند و در این مسیر به فرضیات مختلفی هم رسیدند. یکی از این فرضیات این بود که دانشمندان جهانی موازی را کشف کرده اند که آینه جهان ماست. مردم سراسر دنیا نیز از شنیدن این خبر بسیار هیجان زده شدند و طولی نکشید که ماجرای جهان موازی در شبکه های اجتماعی پرمخاطب شد و کاربران این خبر را مرتبا دست به دست می کردند که ناسا یک جهان موازی کشف کرده اما آن را از ما پنهان می کند.

در واقعیت گرچه احتمال دارد یک جهان موازی فراتر از دنیای محدود ما وجود داشته باشد اما دانشمندان هنوز به شواهد مستقیمی در اثبات آن نرسیده اند. در عوض ناهنجاری های کشف شده در قطب جنوب می تواند نشانه کشف یک ماده یا ذره جدید باشد.

دانشمندان در قطب جنوب چه پیدا کردند؟

آنیتا برای تشخیص پرتوهای کیهانی طراحی شده است. این بالون عظیم الجثه ۳۵ کیلومتر بالاتر از سطح قطب شمال با هوای سرد و خشکش پرواز می کند؛ یعنی جایی که کمترین آلودگی رادیویی وجود دارد و دانشمندان می توانند به دنبال ذرات رازآلودی به نام نوترینو بگردند. با برخورد نوترینوها با سطح یخ، آنها سیگنال های رادیویی کیهانی پرانرژی را تولید و از سطح یخ کمانه می کنند.

با این حال آنیتا توانست دو رویداد عجیب را ثبت کند که در آن ذرات ظاهرا از سطح یخ کمانه نکرده بودند. این نوترینوها در عوض از درون زمین آمده بودند تا فضا. به طور طبیعی سیگنال های رادیویی ورودی روی سطح یخ کمانه کرده و به بالون می رسند اما اینبار نوترینوها از سطح یخ نیامده بودن.

اگر این ذرات واقعا از دل زمین آمده و از توده آن عبور کرده باشند آنگاه اتفاقی غیرممکن رخ داده بود. و اگر به گفته دریک فاکس پروفسور اخترفیزیک دانشگاه پنسیلوانیا این اتفاق واقعا رخ داده باشد با دو ذره کاملا جدید روبرو هستیم که توانسته اند از دل زمین بگذرند.

کنید نوترینوها با سرعت مشخصی در حرکت هستند اما آنها با ذرات موجود در زمین برخورد کرده و دیگر نمی توانند کل زمین را طی کنند.

ذرات کشف شده چه بودند؟

این ذرات شاید غیرممکن به نظر برسند اما مساله واقعی چیز دیگری است. احتمالا این ذرات مدل استاندارد فیزیک ذره را نقض کرده اند؛ همان تئوری یا نظریه ای که نیروهای اصلی موجود در این عالم را توضیح می دهد.

دانشمندان در توضیحات خود اشاره کردند که الگوی مذکور ۵۰ سال است که تهیه شده و شاید وقت آن رسیده که به روز رسانی شود.

دانشمندانی نظیر فاکس فرضیه های  مختلفی را در مورد عبور نوترینوها از زمین مطرح کرده اند؛ مثلا شاید این ذرات متعلق به ماده تاریک باشند که دانشمندان از دهه ۱۹۳۰ میلادی تا به امروز به دنبال کشف آن هستند و فاکس نیز معتقد است که این ذرات به فروپاشی ماده تاریک مربوط می شوند.

طبق گفته او ذرات سنگین ماده تاریک می توانند در هسته زمین جمع شوند و وقتی که این ماده از هم فرو می پاشد ذراتی پر انرژی تولید می کند که به نوعی از زمین فوران خواهند کرد و نوترینوهایی را تولید کنند که آنیتا پیدا کرده است.

ایده جهان موازی از کجا آمد؟

براساس این کشف غیرعادی رسانه ها خبر دادند که دانشمندان توانسته اند یک جهان موازی را پیدا کنند که در آن ذرات تغییر شکل می دهند و حرکت معکوس در زمان دارند.

اما رسانه ها در اخبار خود به کار پیتر گورهم اشاره می کردند؛ پروفسور فیزیک دانشگاه هاوایی که مقاله ای در مورد این کشف منتشر و اعلام کرده که گروه جدیدی از ذرات زیراتمی در قطب جنوب کشف شده که خاصیت نفوذی بیشتری نسبت به کلیه ذرات عالم دارند.

با این حال نشریه دیلی استار ادعا کرد که این ذرات همان ذرات تغییر شکل دهنده نیستند که از وجود جهان موازی خبر می دهند.

گورهم نیز در توضیحات خود پیرامون این شایعه گفت: کل ایده کشف جهان موازی از جانب ما نیامده بلکه به نحوی برچسب ما روی آن خورده؛ روزنامه نگاری آن را اشتباه متوجه شده سپس به ما نسبت داده و متاسفانه این خبر پربیننده شده است. واقعیت این است که ما هیچ دیتایی در رابطه با جهان موازی در اختیار نداریم.

منبع: Digiato

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]