گزارش ویدیویی از آزمایش کشش سطحی در فضا

کد خبر : 10110 یکشنبه 31 خرداد 1394 - 17:00:23

در این آزمایش کریس هادفیلد، فضانورد برجسته کانادایی بنا به درخواست افرادی از زمین به سراغ تلاش برای گرفتن آب یک حوله می رود که نتیجه آن عملا نمونه ای از نحوه عملکرد کشش سطحی در فضا محسوب می شود.

کریس هادفیلد، فرمانده سابق ایستگاه بین المللی فضایی در دوران حضور خود در این ایستگاه، آزمایش های متعددی را به نمایش در آورده و آن‌ها را به سادگی برایی مخاطبان عام توضیح می داد. در این بخش یکی دیگر از این آزمایش های علمی در ایستگاه بین المللی فضایی را مشاهده می کنید که در آن کریس هادفیلد بنا به درخواست افرادی از زمین، یک حوله را با اب اغشته کرده و پس از آن حوله را مچاله می کند تا ببیند که چه اتفاقی برای آب می افتد.

نتیجه این آزمایش بر روی زمین به ریختن آب منتهی خواهد شد ولی در فضا کشش سطحی حوله و عدم وجود جاذبه موجب می شود تا آب به دور حوله جمع شده و یک حباب ویژه را تشکیل بدهد که البته پس از مدتی به آرامی از با کمک جاذبه سطحی از دستان هادفیلد نیز بالا می رود.

این آزمایش ساده به خوبی تاثیر کشش سطحی در فضا را نشان می دهد و به خوبی می تواند ثابت کند که چرا دانشمندان برای حضور در فضا باید حساب ویژه ای برای استفاده از این کشش سطحی باز کنند.

نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]