کد خبر : 100726 جمعه 22 فروردین 1399 - 16:01:04
اگر-مردم-ملاحظه-کنند-در-تابستان-مشکل-کم-آبی-نداریم

آخرین وضعیت ذخایر آبی در استان های کشور؛

اگر مردم ملاحظه کنند در تابستان مشکل کم آبی نداریم

معاون وزیر نیرو از کاهش ۱۰ درصدی حجم ذخایر سدهای کشور در نیمه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: نسبت ورودی سدها در همین زمان نیز حدود ۳۶ درصد کاهش داشته است.

قاسم تقی‌زاده‌ خامسی درباره آخرین وضعیت سدهای کشور به لحاظ موجودی آب اظهار داشت: سر جمع حجم آب کل سدهای کشور تا 16 فروردین نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد کاهش را نشان می‌دهد، نسبت ورودی سدها در همین زمان نیز حدود 36 درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه میزان بارندگی تجمعی در برخی استان‌ها مثل کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارد، افزود: رقم بارندگی در سیستان و بلوچستان 83 درصد، هرمزگان 85 درصد و کرمان 52 درصد افزایش یافته است، اما برخی استان‌ها هم مثل خوزستان، کهکیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، خراسان شمالی، کردستان، آذربایجان شرقی و غربی که جزء استان‌های پربارش بوده‌اند، بعضا تا 40 درصد نسبت به سال قبل کاهش بارندگی داشته‌اند. البته سال گذشته به خاطر وقوع سیلاب‌ ها، سال پرآبی داشتیم و وضع بارندگی نیز خوب بود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه نسبت به متوسط 51 ساله فقط 3 استان اردبیل، چهار محال و بختیاری و یزد عقب هستند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه برف و بارندگی‌ های چند روز اخیر بخشی از این عقب‌ ماندگی را پوشش خواهد داد و امیدواریم که بطور متوسط نسبت به 51 ساله زیاد عقب نباشیم اما در هر حال نسبت به سال گذشته هنوز عقب هستیم.

وی همچنین یادآور شد: اتفاق خوبی که ظرف روزهای گذشته افتاد، جاری شدن سیلاب در بخش ایرانی هیرمند است، ورودی آب به این رود نزدیک به 3400 متر مکعب بر ثانیه رسید که عدد خوبی برای سیستان است و می‌ تواند چاه نیمه‌ ها را پر کند و نعمتی برای آب شرب و کشاورزی استان است، ضمن اینکه سیلاب هم بخوبی در این استان مدیریت شد.

تقی‌زاده‌ خامسی به وضعیت آب در تهران نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ظرف دو روز گذشته در تهران به صورت تجمعی 20 میلی‌متر بارندگی داشتیم که خوب بوده و این میزان باعث شده حجم تجمعی بارش به وضعیت سال گذشته نزدیک شود، یعنی در حال حاضر ما 330 میلی‌متر بارندگی تجمعی داریم. البته در مجموع میزان انباشته برف نسبت به سال گذشته کمتر است، اما امیدواریم این هفته و هفته آینده بارندگی‌های خوبی داشته باشیم.

وی در ادامه درباره اوضاع تامین آب در فصل تابستان نیز بیان کرد: مصرف آب در روزهای پایانی سال 98 و ابتدایی سال جاری افزایش یافته بود، اما در چند روز اخیر مصرف کاهش یافته، ولی هنوز هم نسبت به سال گذشته مصرف بالا است، اگر مردم ملاحظه کنند در تابستان مشکلی نداریم.

منبع: ایلنا

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]