مقاله • چرا من زشت و بدهیکلم ؟

  چرا من زشت و بدهیکلم ؟

  اختلال بدشکلی بدن، شامل تصورات ناهنجاری است که گاه سراغ افراد می آید و اغلب ریشه در سنین پایین دارد. محققان کشور برای رهایی از این اختلال ناامیدکننده، روش درمان شناختی رفتاری را پیشنهاد داده اند.

  ادامه مطلب »
 • فرار سرمایه از اقتصاد بیمار ایران همچنان صعودی است

  فرار سرمایه از اقتصاد بیمار ایران همچنان صعودی است

  اقتصاد کشور ما، مدت ها است که رنگ ثبات و امید را به خود ندیده است و هر بار با کوچک ترین تلاطمی در دنیا، زیر و رو می شود. در همین خصوص، محققان کشورمان بحث فرار سرمایه و دلایل آن را در این اقتصاد بیمار موشکافی کرده اند.

  ادامه مطلب »
 • یادگیری به شیوه انفرادی یا دونفره ؟

  یادگیری به شیوه انفرادی یا دونفره ؟

  آموزش چه در حوزه علوم و چه در حوزه مهارت ها، می تواند به شیوه های گوناگونی انجام پذیرد. اما یافته های اخیر محققان کشور نشان داده اند که یادگیری به شیوه تک نفره و دونفره می توانند به نتایج بسیار متفاوتی منجر شوند.

  ادامه مطلب »
 • دانشگاه ها دچار زوال شده اند

  دانشگاه ها دچار زوال شده اند

  فرهنگ دانشگاهی مقوله بسیار مهمی است که نه تنها در بخش آکادمیک کشور، بلکه در جای جای فضای اجتماعی یک کشور نیز تأثیر داشته و دارای اهمیت خاص خود است. محققان کشور به بررسی دلایل افت این موضوع با اهمیت در ایران پرداخته اند.

  ادامه مطلب »
 • الگوی رشد چین و انزوای آمریکا در رودخانه مکونگ

  الگوی رشد چین و انزوای آمریکا در رودخانه مکونگ

  شاید بتوان گفت هیچ منطقه ­ای در دنیا به اندازه حوزه آبریز رودخانه مکونگ در خصوص امنیت منابع آب مورد توجه نباشد.

  ادامه مطلب »
 • گرما، بلای جان جنگل‌ های زاگرس شد

  گرما، بلای جان جنگل‌ های زاگرس شد

  جنگل ها یکی از با ارزش ترین سرمایه های منابع طبیعی روی کره زمین هستند و مأمن و محل زندگی طیف وسیعی از انواع گیاهان و جانوران هستند بنابراین حفاظت از جنگل امری بسیار مهم و ضروری است.

  ادامه مطلب »
 • راهی برای کاهش خطر مرگ در مبتلایان به سرطان پستان

  راهی برای کاهش خطر مرگ در مبتلایان به سرطان پستان

  سرطان پستان، یکی از معمول‌ترین سرطان‌ها در زنان است که سالانه افراد زیادی را مبتلا کرده و به کام مرگ می‌کشاند. محققان کشور در یک مطالعه پژوهشی و با کمک مدل‌های ریاضی، عوامل مهم افزایش میزان بقا در این بیماران را مورد بررسی قرار داده‌اند.

  ادامه مطلب »
 • روش‌هایی برای آزمون گرفتن در یادگیری الکترونیکی

  روش‌هایی برای آزمون گرفتن در یادگیری الکترونیکی

  یادگیری الکترونیکی، نوعی روش آموختن است که امروزه جایگاهی ویژه در سرتاسر دنیا پیدا کرده و در کشور ما نیز روبه گسترش است. محققان برای بهبود بیشتر این روش نوین، متدهای مربوط به ارزشیابی آموخته‌های فراگیران را در این سیستم مورد بررسی قرار داده‌اند.

  ادامه مطلب »
 • بهبود زخم های مزمن با اکسیژن درمانی

  بهبود زخم های مزمن با اکسیژن درمانی

  هم اکنون افراد بسیار زیادی با معضلات و مشکلات گوناگونی نسبت به ترمیم زخم ها دست به گریبان هستند. نه تنها بیماران، بلکه نزدیکان و آشنایان این افراد نیز به نوعی در این مشکلات سهیم هستند.

  ادامه مطلب »
 • وسواس، خوره ای که مغزتان را نابود می کند

  وسواس، خوره ای که مغزتان را نابود می کند

  اختلال وسواس فکری- علمی(OCD)، یک بیماری جدی و ناتوان کننده است که 1/6 درصد از افراد جامعه را در دوره ای از زندگی مبتلا کرده و باعث اختلال در کیفیت زندگی در چندین حوزه، از جمله زندگی اجتماعی، کارکرد شغلی و روابط فردی می شود.

  ادامه مطلب »