• تامین-گرما-از-خورشید-و-زمین پنج شنبه 16 مرداد 1393 - 14:35:41

  تامین گرما از خورشید و زمین

  سینا‌پرس: در حال حاضر منبع اصلی انرژی اکثر کشورهای جهان بر پایه سوخت های فسیلی و تجدید ناپذیر همچون گازطبیعی، نفت خام و ذغال سنگ است. دیر یا زود این منابع آلوده کننده محیط زیست و هوا به اتمام می رسند و دولت ها چاره ای جزء جایگزین کردن انرژی های بهتر و پاک تر نخواهند داشت. کشور ایران هم از این امر مستثنی نیست به همین دلیل دانشمندان ایرانی هم برای حل این مشکل دست به کار شده اند و شاهکارهای بی نظیری خلق کرده اند. یکی از این شاهکارها، طراحی و ساخت پیشترفته ترین پمپ حرارتی زمین گرمایی است؛ مطالعات اولیه این پمپ سالها پیش آغاز و نسل اول آن هم در زمستان ۱۳۹۰ ساخته شد. نمونه کاربردی آن هم یک سال بعد رونمایی شد. اکنون نیز نسل جدید و سوم این نیروگاه طراحی شده است.

 • افسردگی-در-خردسالی-ممکن-است-سالها-ادامه-یابد پنج شنبه 16 مرداد 1393 - 14:30:16

  افسردگی در خردسالی ممکن است سالها ادامه یابد

  سینا‌پرس: پژوهش جدیدی که توسط گروهی از روانپزشکان به انجام رسده نشان می دهد خردسالانی که دچار افسردگی می شوند، ممکن است سالها بعد نیز دوباره با این اختلال روبرو گردند.

 • بازتاب-تلاش-مجدانه-دانشمندان-و-پژوهشگران-کار-بزرگی-است چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 14:22:21

  دکتر علی منتظری:

  بازتاب تلاش مجدانه دانشمندان و پژوهشگران کار بزرگی است

  سینا‌پرس: دکتر علی منتظری گفت: در کشور ما پژوهشگران و دانشمندان بسیاری مشغول تلاشند ولی متاسفانه فعالیت های آنها بازتاب مناسبی در رسانه ها ندارد. ما اگر هیچ کار دیگری نکنیم و تنها تلاش مجدانه این عزیزان را بازتاب دهیم، کار بزرگی کرده ایم.

 • زنگ-خطر-برای-اشتباهات-آزمایشگاهی چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 14:04:47

  زنگ خطر برای اشتباهات آزمایشگاهی

  سینا‌پرس: در سه اتفاق مجزا در آزمایشگاه های اتلانتا، یک ویروس خطرناک آنفولانزا نمونه ها را آلوده کرد و مشخص شد یک گروه از باکتری آنتراکس که تصور می شد غیرفعال شده، زنده است.

 • انجمن-های-علمی-و-تخصصی-باید-در-کشور-راه-اندازی-شود چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 13:55:50

  معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد در مراسم افتتاحیه خبرگزاری سینا؛

  انجمن های علمی و تخصصی باید در کشور راه اندازی شود

  سینا‌پرس: معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد با تاکید بر راه اندازی انجمن های علمی و تخصصی در کشور گفت: روزنامه نگاران باید متخصصانی باشند که بتوانند علم را به زبان مردم فهم تبدیل کنند. امروز خبرگزاری سینا در این حرکت ارزشمند گام بزرگی برداشته است.

 • راه-اندازی-رسانه-های-تخصصی-در-حوزه-علمی-میتواند-به-پیشرفت-علمی-کشور-کمک-کند چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 13:40:19

  دکتر زارع در گفتگو با سینا پرس:

  راه اندازی رسانه های تخصصی در حوزه علمی میتواند به پیشرفت علمی کشور کمک کند

  سینا‌پرس: دانشیار پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، راه اندازی رسانه های تخصصی مانند خبرگزاری های علمی را بر فرایند پیشرفت علمی کشور کمک کننده دانست.

 • فراخوان-مقاله-برای-ارائه-در-مجمع-بین‌المللی-اقتصاد-فناوری-نانو سه شنبه 14 مرداد 1393 - 13:08:11

  فراخوان مقاله برای ارائه در مجمع بین‌المللی اقتصاد فناوری نانو

  سینا‌پرس: سومین مجمع بین‌المللی اقتصاد فناوری نانو، ۱۹ و ۲۰ مهر ماه امسال در محل مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیمای تهران برگزار می‌شود.

 • تاثیر-شگفت-انگیز-مصرف-ماهی-بر-سلامت-مغز سه شنبه 14 مرداد 1393 - 13:31:31

  تاثیر شگفت انگیز مصرف ماهی بر سلامت مغز

  سینا‌پرس: پژوهشگران به تازگی ارتباطی میان مصرف هفتگی ماهی به صورت پخته یا کبابی با سلامت مغز در میانسالی و دوره سالمندی یافتند. نتایج این تحقیق که در «ژورنال طب پیشگیری آمریکا» منتشر شده گواه دیگری است بر این مساله که سبک زندگی تاثیر مهمی بر سلامت مغز در دوره میانسالی و سالمندی دارد. جالب اینجا است که بر اساس این پژوهش، این اثرات مثبت ربطی به امگا ۳ موجود در ماهی ندارد.

 • شفاف-سازی-بدن-با-مواد-شوینده سه شنبه 14 مرداد 1393 - 13:25:55

  شفاف سازی بدن با مواد شوینده

  سینا‌پرس: دانشمندان به تازگی توانستند با استفاده از مواد شوینده، بدن و مغز یک موش را به طور کامل شفاف کرده و جزئیاتی که تا پیش از این امکان مطالعه دقیق آن وجود نداشت را مشاهده کنند.

 • بارورسازی-ابرها؛-راهی-برای-مقابله-با-خشکسالی-یا-طرحی-فاقد-توجیه؟ سه شنبه 14 مرداد 1393 - 13:19:13

  بارورسازی ابرها؛ راهی برای مقابله با خشکسالی یا طرحی فاقد توجیه؟

  سینا‌پرس: کاهش نزولات جوی و جدی شدن بحران آب، بحث «بارورسازی ابرها» را به عنوان یکی از راهکارهای مقابله با پدیده خشکسالی در کشور، بیش از گذشته در کانون توجهات قرار داده است. اما آیا بارورسازی ابرها می تواند کابوس خشکسالی و کم آبی را در این سرزمین ریشه کن کند؟