کد خبر : 99941 چهارشنبه 28 اسفند 1398 - 09:30:17
احیای-12-گونه-درخطر-انقراض-از-مرجان‌های-دریایی

خبری خوب برای دوستداران محیط‌ زیست:

احیای 12 گونه درخطر انقراض از مرجان‌های دریایی

سیناپرس: پژوهشگران موفق شدند 12 گونه مقاوم ژنتیکی از مرجان‌های دریایی را شناسایی کنند که پیوند آن‌ها به جزایر مرجانی در معرض آسیب، می‌تواند شانس بقای این جزایر را تا حد زیادی افزایش دهد.

مرجان‌های دریایی نقش بسیار مهمی در تنظیم اکوسیستم جانوری در دریاها ایفا می‌کنند و متأسفانه در سال‌های اخیر، بنا به دلایل متعددی ازجمله آلودگی‌ها، افزایش دما و اسیدی شدن آب اقیانوس‌های جهان، بخش وسیعی از این مرجان‌ها دچار آسیب‌دیدگی شده است.

صخره‌های مرجانی از مهم‌ترین و مفیدترین عوامل در اکوسیستم‌های دریایی محسوب می‌شوند که رشد جلبک‌ها دریایی، تولید مواد مغذی و ذخایر انرژی گسترده برای ماهی‌ها را به همراه داشته و سفید شدن و نابودی آن‌ها باعث کاهش روزافزون منابع ذکرشده و تغییرات گسترده در اکوسیستم خواهد شد.

 تپه‌های مرجانی تنها به‌عنوان یک عنصر زیبا در طبیعت کاربرد نداشته و درواقع این مرجان‌ها نقشی بسیار بااهمیت در برقراری تعادل اکوسیستم دریایی ایفا می‌کنند. علاوه بر نقشی که این مرجان‌ها به‌عنوان پناهگاه بسیاری از جانوران دریایی دارد، یکی از مهم‌ترین کاربردهای این تپه‌های مرجانی، وظیفه‌ای است که به‌عنوان ضربه‌گیر و حائلی طبیعی سواحل در برابر امواج و طوفان‌های دریایی بر عهده‌دارند.

به‌تازگی تیمی از پژوهشگران چینی به‌منظور جلوگیری از انقراض مرجان‌های دریایی، 12 گونه مناسب برای بازیابی جزایر مرجانی گرمسیری را انتخاب کرده‌اند.

در این مطالعات؛ محققان باغ گیاه‌شناسی جنوب چین که از بخش‌های زیرمجموعه آکادمی علوم چین به شمار می‌رود، یک مدل غربالگری گونه‌های مرجانی را برای انتخاب گونه‌هایی که به میزان بیشتری توانایی‌ترمیم و تطبیق‌پذیری با شرایط اقیانوس‌ها را در مقایسه با گونه‌های دیگر دارند، طراحی کردند. این گونه‌های انتخاب‌شده ازنظر بقاء و میزان تکثیر، شانس زیادی برای ترمیم بخش‌های آسیب‌دیده جنگل‌های مرجانی در اقیانوس‌های گرمسیری دارند.

محققان با بهره بردن از یک بستر نرم‌افزاری که توسط خودشان تهیه‌شده است، مطالعه خود را در جزایر مرجانی مناطق گرمسیری واقع در استان‌ هاینان در جنوب چین انجام دادند. پژوهشگران از بین 66 گونه شناسایی‌شده دارای پتانسیل بالای برای احیای این جنگل‌های مرجانی آسیب‌دیده، 28 مؤلفه و ویژگی را که با محیط‌های خشن ازجمله درجه حرارت بالا، تابش اشعه ماوراءبنفش شدید، فقدان مواد مغذی و شوری و قلیایی زیاد در ارتباط هستند، موردمطالعه قراردادند.

آن‌ها برای بررسی دقیق‌تر، با پیوند این گونه‌های مقاوم به جزایر مرجانی فعلی دریافتند که شانس بقا و زنده ماندن مرجان‌ها تا 91 درصد افزایش پیدا کرد.

گفتنی است انتخاب گونه‌های مناسب برای ترمیم پوشش مناطق مرجانی برای دانشمندان بسیار مهم است و آن‌ها امیدوارند که این تحقیقات برای ترمیم پوشش گیاهی در جزایر گرمسیری و سایر اکوسیستم‌ها مفید باشد.

لازم به ذکر است که به اعتقاد پژوهشگران؛ بالا رفتن میزان اسید آب اقیانوس‌ها به نسبت سایر عوامل ذکرشده آسیب‌رسان به اکوسیستم‌های دریایی مهم‌تر بوده و این موضوع یکی از تأثیرات تغییرات محیط‌زیست و آب‌وهوا محسوب می‌شود.

دلیل اصلی اسیدی شدن آب دریاهای دنیا، تولید میزان زیاد دی‌اکسید کربن توسط صنایع و خودروها در سراسر جهان است که این میزان زیاد گاز، وارد هوا شده و بخشی از آن با آب دریا ترکیب می‌شوند.

از سوی دیگر مرجان‌ها نقش بسیار مهمی در تنظیم اکوسیستم جانوری در دریاها ایفا می‌کنند، برای مثال پژوهش‌های محققان در استرالیا نشان می‌دهد که وجود نوعی ویژه از مرجان‌های دریایی که به نام مرجان‌های آکروپورا یا میز مرجان‌ها مشهور هستند، نقشی مهم و اساسی در حفاظت از ماهی‌هایی ایفا می‌کنند که در مناطق کم‌عمق دریاها زندگی کرده و نور خورشید می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند.

به‌طورکلی ماهی‌های ساکن آب‌های کم‌عمق، برای فرار از گرمای خورشید به زیر این مرجان‌ها پناه می‌برند و نابودی مرجان‌ها می‌تواند منجر به نابودی گسترده انواع ماهی‌های ساکن این مناطق شود.

شرح کامل این پژوهش و یافته‌های به‌دست‌آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Functional Ecology منتشرشده و در اختیار پژوهشگران قرار دارد.

مترجم: احسان محمدحسینی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]