ماموریت بدون سرنشین هند به فضا؛

چاندریان۳؛ سومین ماموریت هند به ماه

کد خبر : 97618 جمعه 13 دی 1398 - 12:05:02

سازمان فضایی هند پس از گذشت ماه‌ها از تلاش ناکام خود برای فرود بر سطح ماه، برنامه‌هایی را برای سومین ماموریت این کشور به ماه اعلام کرده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی بی. بی. سی نیوز، «کی سیوان» رئیس سازمان فضایی هند اعلام کرد که کارها در زمینه انجام ماموریت بدون سرنشین «چاندریان ۳» به خوبی پیش میرود. 

وی گفت: این کشور در نظر دارد که این ماموریت را در سال ۲۰۲۰ انجام دهد اما ممکن است به سال ۲۰۲۱ نیز کشیده شود.

در صورتی که ماموریت بدون سرنشین چاندریان ۳ برای فرود بر سطح ماه با موفقیت انجام شود، هند چهارمین کشوری خواهد بود که بر سطح ماه فرود آمده است و اعتبارات خود را به عنوان یک قدرت فضایی کم هزینه تقویت می‌کند. تاکنون تنها روسیه، آمریکا و چین موفق شده‌اند که ماموریتی بر سطح ماه انجام دهند. 

رئیس سازمان تحقیقات فضایی هند به خبرنگاران گفت: چاندریان ۳، پیکربندی مشابه‌ای با ماموریت قبلی خواهد داشت.

چاندریان ۲، پیچیده‌ترین ماموریتی بود که تاکنون توسط سازمان فضایی هند انجام شده است. هدف از این ماموریت فرود در قطب جنوب ماه برای انجام کارهایی از جمله جستجوی آب و مواد معدنی، و اندازه گیری لرزه های قمری بود؛ تا کنون هیچ کاوشگری به قطب جنوب ماه نرفته است.

اما این ماموریت چاندریان ۲ در ماه سپتامبر بر اثر برخورد این فضاپیما به زمین ماه با شکست روبرو شد.

سیوان خاطر نشان کرد: در ماموریت جدید،  چاندریان ۳ در همان منطقه بر ماه فرود خواهد آمد و مانند چاندریان ۲ از «یک سطح نشین، کاوشگر و مدول پیشرانش» برخوردار خواهد بود. هزینه این تجهیزات جدید ۳۵ میلیون دلار (۲۶ میلیون پوند) مقرر شده، اما هزینه کامل این ماموریت به طور قابل توجهی بیشتر است.

منبع: ایرنا

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]