کد خبر : 9729 سه شنبه 26 خرداد 1394 - 15:55:01
آووکادو-ضد-سرطان-خون

آووکادو ضد سرطان خون

یک محقق کانادایی موفق به کشف یک لیپید در آووکادو شده است که با هدف قرار دادن ریشه سرطان خون با این بیماری مبارزه می کند.

به گزارش ایرنا از هلث، پروفسور پل سپاگنولو از دانشگاه واترلو در کانادا در مطالعه ای متوجه شد که یک مولکول مشتق شده از آووکادو به نام avocatin B، سرطان خون را هدف قرار می دهد و در عین حال به سلول های دیگر آسیب نمی رساند.

این کشف حائز اهمیت است زیرا در جهان درمان های اندکی وجود دارد که سلول های بنیادی سرطان خون را که به گفته محققان ریشه این بیماری هستند، هدف قرار دهد و به سلول های سالم آسیبی نزند.

پروفسور پل سپاگنولو از دانشکده داروسازی دانشگاه واترلو در یک بیانیه مطبوعاتی می گوید، سلول بنیادی، سلولی است که واقعا این بیماری را برمی انگیزد.

همچنین علت اینکه بیماران بسیاری دچار عود سرطان خون می شوند این است که سلول بنیادی به اندازه زیادی مسئول گسترش این بیماری هستند.

محققان برای بررسی چگونگی فعالیت این داروی جدید در یک سطح مولکولی و تایید هدف قرار دادن انتخابی سلول های بنیادی سرطانی و آسیب نزدن به سلول های سالم آزمایش های متعددی انجام دادند.

این مطالعه نشان داد که avocatin B نه تنها منبع لوسمی حاد میلوئیدی (AML) را ریشه کن می کند بلکه اثرات انتخابی و هدفمند این دارو ، میزان سمیت آن را برای بدن کمتر می سازد.

لوسمی حاد میلوئیدی یا به اختصار AML یکی از انواع سرطان خون است. این نوع لوسمی سلول های مغز استخوان یا میلوسیت ها را تحت تاثیر قرار می دهد و روندی حاد دارد.

این مطالعه در مجله Cancer Research منتشر شده است.

کلید واژه ها: آووکادو سرطان خون
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]