تولید سالانه ۷۰۰ میلیون تن دی اکسید کربن بیشتر؛

چاقی به کره زمین آسیب می زند

کد خبر : 97186 شنبه 30 آذر 1398 - 11:27:38

پژوهشگران آمریکایی اخیرا اعلام کرده‌اند چاقی به کره زمین آسیب می رساند و افراد دارای اضافه وزن سالانه ۷۰۰ میلیون تن دی اکسید کربن بیشتر تولید می‌کنند.

براساس یک مطالعه جدید، افراد چاق نسبت به افراد دارای وزن نرمال سالانه ۷۰۰ میلیون تن دی اکسید کربن بیشتری تولید می‌کنند.

تحقیقات "انجمن چاقی"(Obesity Society) نشان داده است که افراد چاق حدود ۱.۶ درصد از کل انتشار گازهای گلخانه‌ای ساخته شده توسط انسان را تشکیل می‌دهند. به گفته محققان این امر به دلیل ترکیبی از میزان متابولیک بالاتر و تأثیر محیط در تولید مواد غذایی و افزایش سوخت مورد نیاز برای حمل و نقل افراد چاق است.

طی این مطالعه پژوهشگران انجمن چاقی از داده‌های انتشار گازهای گلخانه‌ای، داده‌های جمعیتی و آمار شیوع چاقی استفاده کردند و دریافتند چاقی عامل انتشار ۲۰ درصد بیشتر از تولید گازهای گلخانه‌ای در مقایسه با افراد با وزن طبیعی است.

به گفته پژوهشگران افزایش وزن افراد روی کره زمین می‌تواند سبب افزایش انتشار دی اکسید کربن شود.

"فیدون مگکس"(Faidon Magkos) نویسنده این مطالعه و متخصص تغذیه دانشگاه کپنهاگ دانمارک گفت: ما طی این مطالعه دریافتیم علاوه بر اینکه چاقی عوارض متعددی از جمله بیماری دارد و گاها سبب مرگ زودرس افراد می‌شود، می‌تواند بر محیط زیست نیز تأثیر منفی بگذارد.

برای ارزیابی تأثیر چاقی بر محیط زیست محققان میزان انتشار اضافی گازهای گلخانه‌ای که شامل  دی اکسید کربن، متان و اکسید نیتروژن است و افزایش متابولیسم اکسیداتیو، افزایش تولید و مصرف مواد غذایی و افزایش مصرف سوخت برای انتقال افراد دارای وزن سنگین را محاسبه کردند.

در سطح جهانی، چاقی حاصل از فعالیت‌های متابولیکی به تنهایی منجر به انتشار گازهای گلخانه‌ای اضافی در حدود ۴۹ مگاتن در سال معادل دی اکسید کربن(CO۲eq) - واحد استاندارد برای اندازه گیری ردپای کربن – می‌شود. حمل و نقل افراد چاق نیز باعث انتشار زیاد دی اکسید کربن می‌شود.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]