برای حل مشکل کاوشگر اگزومارس؛

سازمان فضایی اروپا برای ماموریتش از ناسا کمک خواست

کد خبر : 97082 سه شنبه 26 آذر 1398 - 12:08:41

آزمایش های چتر نجات کاوشگر «اگزومارس» سازمان فضایی اروپا ناموفق بوده و به همین دلیل این سازمان از ناسا کمک خواسته است. این کاوشگر قرار است ۲۰۲۰ به مریخ ارسال شود.

سازمان فضایی اروپا مجبور شده برای حفظ ماموریت ExoMars۲۰۲۰ از ناسا کمک بخواهد.ماموریت اصلی ExoMars بررسی نشانه های حیات روی مریخ است.

این در حالی است که تست های چتر نجات کاوشگر ExoMars با شکست روبرو شده است.  ۲ چتر نجاتExoMars بخشی مهمی از طراحی این ابزار هستند که سرعت فرود آن روی سطح مریخ را می کاهند.

 آزمایش های ناموفق چتر نجات این کاوشگر سبب شده جدول زمانبندی انجام این ماموریت در سال آینده با اختلال روبرو شود. مهندسان هوافضا اکنون معتقدند ۵۰ درصد احتمال دارد کاوشگرExoMars در زمان تعیین شده به فضا پرتاب شود.

مهندسان سازمان فضایی اروپا امیدوارند همکارانشان در ناسا بتوانند به موقع مشکل چترهای نجارت ExoMars را حل کنند تا بتوان آن را در بازه ۲۶ جولای تا ۱۲ آگوست ۲۰۲۰ میلادی به فضا فرستاد.

اگر کاوشگر در این بازه زمانی پرتاب نشود، هزینه ها افزایش می یابد و انجام عملیات حداقل تا ۲۰۲۲ میلادی به تاخیر می رسد.

مریخ اتمسفری بسیار سبک دارد و این بدان معناست که فرود آرام روی سطح سیاره با استفاده از مقاومت هوا کار مشکلی است.  در آزمایش های اولیه درارتفاع (که برای تقلید از شرایط روی مریخ طراحی شده بود)، هر دو چتر نجات هنگام باز شدن، پاره شدند. آزمایش های بعدی نیز با وجود بهبود چترهای نجات همچنان ناموفق بودند.

اکنون قرار است برای برطرف کردن این مشکل، در ماه های آینده آزمایش های مشابهی در آزمایشگاهJPL ناسا انجام شود. البته آزمایش های اولیه در JPL نوید بخش بوده و محققان امیدوارند تا کاوشگر ExoMars در تاریخ مقرر شده در ۲۰۲۰ پرتاب شود.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]