پرسش از شما، پاسخ از ما؛

آیا راه رفتن کودک در خواب خطرناک است؟

کد خبر : 96740 شنبه 16 آذر 1398 - 09:00:58

سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

کودکی شش ساله دارم که گاهی اوقات شب ها  در خواب راه می رود، آیا این مساله خطرناک است؟ برای رفع این مشکل چه اقدامی لازم است؟

راه رفتن (Sleepwalking) اختلالی است که کودک یا نوجوان در اوایل خواب با آن مواجه می شود و صبح روز بعد هیچ خاطره ای از آن ندارد از اینرو والدین نباید فرزند را استهزاء کنند.

کودک ممکن است هنگام راه رفتن در خواب حالتی خیره در چهره داشته باشد و به دیگران پاسخی ندهد و به سختی از خواب بیدار شود.

کودکانی که در خواب راه می روند اغلب خودشان به تختخواب شان برمی گردند و حتی به خاطر نمی آورند که از تختشان خارج شده اند. راه رفتن در خواب می تواند دفعات متعددی در طول یک شب  بین کودکان بزرگتر و نوجوانان رخ بدهد.

راه رفتن در خواب به خودی خود خطرناک نیست و احتیاج به درمان ندارد اما والدین باید مطمئن شوند کودک شان موقع راه رفتن در خواب به خودش آسیب نمی رساند. آنها باید فضای اتاق را از خطرات احتمالی که ممکن است کودک شان از روی آن رد شود یا از آن بالا برود را پاک کنند.

والدین باید درهای خروجی را قفل کنند تا کودک نتواند از خانه خارج شود. همچنین آنها باید راه پله ها را ببندند تا کودک نتواند از آن بالا یا پایین برود.

نیازی نیست کودکی که در خواب راه می رود یا سخن می گوید را بیدار کنید. آنها را به آرامی به طرف تختخوابشان راهنمایی کنید. معمولا کسانی که سابقه راه رفتن در خواب دارند نباید روی پشت بام یا جاهایی که امکان سقوط هست بخوابند.

*دکتر حسن کرباسی، داراری بورد تخصصی اعصاب و روان، مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]