توسط محققان کشور؛

پلاک خودروی هوشمند ساخته شد

کد خبر : 96434 چهارشنبه 06 آذر 1398 - 09:28:23

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت پلاک های هوشمند خودرو شدند که تخلفاتی مانند ورود به منطقه ممنوعه، پوشاندن پلاک خودرو و ... را به پلیس اطلاع می دهد.

دکتر سعید صلحی مدیر شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و مجری طرح «پلاک های هوشمند خودروی همیار پلیس» در گفتگو با مهر اظهار کرد: ما در صدد آمدیم که پلاک های خودرو را با یک تراشه الکترونیکی هوشمند کنیم که تخلفات در کمتر از چند ثانیه به پلیس هشدار داده شود.

وی افزود: پلاک خودروی همیار پلیس وسیله ای است در زمینه فنی الکترونیک که طبق تعریف همیار پلیس وظیفه دارد در صورت مشاهده تخلفات حادثه ساز، موارد تخلف را به رانندگان وسایل نقلیه ای که سرنشین آن هست، تذکر دهد.

وی ادامه داد: محدوده فعالیت همیار پلیس وسایل نقلیه شخصی و عمومی در سفرهای درون و برون شهری است؛ زیرا طبق آمار اکثر خودروها تک سرنشین هستند.

مصلح با بیان اینکه این دستگاه می تواند بدون صرف هزینه های بالا و جاگیر نبودن، جایگزین مناسب برای یک ربات انسان نمای الکترونیک همیار پلیس باشد، تاکید کرد: از  این رو برای رفع این محدودیت ها در این اختراع پلاک خودرو تمام الکترونیک دارای سیم کارت که آپشن های مختلفی را به وسیله ارسال اطلاعات از طریق سیم کارت در اختیار پلیس قرار می دهد طراحی کردیم.

مدیر این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه این پلاک های هوشمند دارای سنسور تشخیص سرعت غیر مجاز نیز هستند، گفت: سنسور تشخیص ورود و خروج به منطقه ممنوعه، شکار ممنوع یا محدوده طرح ترافیکی و مناطق آزاد، سنسور اعلان قاچاق و حمل، ورود و خروج غیر قانونی خودرو از مناطق آزاد، سنسور تشخیص دستکاری پلاک خودرو و اعلان با اس ام اس به مرکز پلیس در این پلاک ها تعبیه شده است.

وی ادامه داد: با استفاده از این پلاک هوشمند، امکان متوقف کردن خودرو از مرکز پلیس راهور در مورد خودروهای سرقتی و مشکوک و یا دارای دستور قضایی توقیف، وجود دارد.

مصلح با تاکید بر اینکه متوقف کردن خودروهای متواری از دست پلیس بدون نیاز به شلیک گلوله به خودرو به کمک تفنگ لیزری و پلاک هوشمند خودرو با این پلاک هوشمند امکان پذیر است، خاطر نشان کرد: اعلام موقعیت جغرافیایی واژگونی و تصادف خودرو،  امکان کنترل لجستیک تریلی های ترانزیتی از بدو ورود تا خروج از مرز، قابلیت الحاق سایر سنسورهای مورد نیاز پلیس از دیگر قابلیت های این پلاک هوشمند به شمار می رود.

مجری این طرح  خاطر نشان کرد: این پلاک هوشمند الکترونیک با تشخیص سرعت لحظه ای خودرو در صورت مغایرت از سرعت مجاز تعریف شده ، علاوه بر ارسال پیامک به راننده، به پلیس نیز هشدار می دهد.

وی ادامه داد: در مواردی که خودروها به دستور ایست پلیس توجه نمی کنند و پلیس نیاز به متوقف کردن از راه دور بدون نیاز به شلیک گلوله دارد با کمک تفنگ لیزری با تاباندن لیزر به پلاک خودرو هوشمند باعث متوقف شدن خودرو می شود.

مصلحی با اشاره به دیگر مزیت این پلاک هوشمند گفت: در صورت واژگونی و تصادف خودرو سنسورهای پلاک هوشمند با تشخیص فوری و ارسال پیام کمک به همراه اعلام مختصات جغرافیایی حادثه به مرکز امداد و اورژانس و پلیس باعث تسریع در نجات مصدومین سوانح جاده ای می شود.

این محقق  ادامه داد: با استفاده از این پلاک، امکان توقیف خودروهای فاقد معاینه فنی از راه دور با ارسال یک پیام الکترونیک از مرکز پلیس به پلاک هوشمند فراهم می شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]