گزارش تصویری از 7 نقطه فضائی در زمین

رویای سفر به فضا و دیدن سیارات دیگر موجود در جهان ، ذهن بسیاری از انسان ها را در سراسر دنیا به خود مشغول کرده است و اگرچه امروزه بشر توانائی انجام ماموریت های فضائی را داشته و قادر به اعزام فضاپیماهای مختلفی به برخی از دیگر سیارات منظومه شمسی است ، ولی هنوز فاصله زیادی تا امکان پذیر شدن سفر آسان به سایر نقاط جهان هستی وجود داشته و راه زیادی تا رسیدن به این مرحله از تکنولوژی باقی مانده است . در این گزارش به معرفی هفت نقطه از کره زمین پرداخته می شود که طبیعت آن ها شباهتی با کره زمین نداشته و بیشتر شبیه به سایر سیارات است .

نخستین منطقه فضائی موجود در کره زمین بر اساس گزارش دیسکاوری ، دروازه جهنم در کشور ترکمنستان است . این منطقه شباهت بسیار زیادی با ستاره های داغ و مواد مشتعل و مذاب همیشگی آن ها دارد . این منطقه از نظر طبیعی دارای منابع غنی گاز طبیعی حوزه دریای کاسپین ( خزر) است . داستان به وجود آمدن این دروازه جهنمی به سال 1971 میلادی بازمی گردد که تعدادی از زمین شناسان اتحاد جماهیر شوروی سابق در این محل غاری طبیعی و قابل دسترسی به منابع گاز زیر زمینی پیدا کردند که در حین عملیات حفاری ، بخش زیادی از زمین های اطراف ریزش کرده و تخریب شد ، بر اثر این سانحه حفره ای بزرگ به قطر بیش از هفتاد متر ایجاد شد که تمامی کمپ و چادرها و تجهیزات گروه کاووش را بلعیده و از این گذشته گازهای سمی با فشار نسبتاً زیادی از آن در حال خروج بود . در آن زمان مسئولین درگیر این پروژه که عموما متشکل از زمین شناسان بودند به این نتیجه رسیدند که به دلیل سمی بودن گازها و همچنین احتمال ریزش مجدد و انفجار بهتر است قید ادوات و تجهیزات خود را که در پائین حفره سقوط کرده بود زده و  برای مهار گاز های سمی ، آن را آتش بزنند تا پس از چند روز که گازها خارج شده و آتش خاموش شد ، عملیات را ادامه دهند اما برآوردهای این زمین شناسان در مورد منابع گاز متصل به این حفره اشتباه بود و نه تنها پس از چند روز این گاز و شعله های ناشی از آن خاموش نشد بلکه هنوز پس از گذشت چند دهه این محل در حال فوران گاز و سوختن است . البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که آتش زدن این حفره کاری منطقی و علمی بوده زیرا فوران گاز متان و ورود آن به محطی زیست و اتمسفر بسیار زیانبارتر از آتش زدن آن است که تقریبا آلاینده های جوی کمی ایجاد می کند .

دومین منطقه معرفی شده در این گزارش ، دریاچه هیلیر Lake Hillier در غرب کشور استرالیا است . این دریاچه بر خلاف سایر دریاچه های جهان دارای رنگی کاملا صورتی است و البته این موضوع دلیلی کاملا ساده دارد . نوع شرایط زیست محیطی و شور بودن آب این دریاچه سبب شده است تا برخی از جلبک های ویژه که به آب های شور علاقه دارند ، در این دریاچه زندگی کرده و رشد کنند . رنگ این جلبک ها صورتی بوده و حضور گسترده این موجودات ریز در آب این منطقه موجب تغییر رنگ آب دریاچه فوق شده است . این جلبک ها عبارتند از :  Dunaliella salina  و pink halobacteria  .

بزرگترین جلگه و فلات نمکی موجود در کره زمین ؛ سب ایجاد یکی دیگر از مناطق شگفت انگیز در سیاره ما شده است که نمای آن بیشتر شبیه به سایر سیارات است . طبیعت در این منطقه ، فضای بزرگ این فلات نمکی را به صورت مشبک های هندسی منظمی تقسیم کرده است . این منطقه Salar de Uyuni نام داشته و در جنوب غربی کشور بولیوی قرار دارد . این فلات نمکی در حدود  9 هزار  و 841 کیلومتر مربع مساحت داشته و در فصل بارندگی ، دریاچه ای با عمق کم در این محل تشکیل می شود . عمق این دریاچه در حدود 15 سانتیمتر تا 50 سانتیمتر است .

چهارمین منطقه معرفی شده در این گزارش ، دریاچه پاول در آریزونا Arizona's Lake Powell است . این منطقه دارای ساختار صخره ای به شدت غیر عادی بوده و شبیه به سطح سایر سیاراتی است که در فیلم ها فضائی شاهد آن هستیم . این موضوع سبب شده است که کارگردان های  بسیاری از فیلم های فضائی از این منطقه برای فیلم برداری استفاده کنند که از مهمترین این فیلم ها می توان به سیاره میمون ها Planet of the Apes اشاره کرد .

صحرای آتاکاما Atacama desert  در کشور شیلی ، از دیگر مناطقی است که به اعتقاد شبکه دیسکاوری ، شبیه به سایر سیارات است . این بیابان ، قدیمی ترین بیابان موجود در کره زمین محسوب شده و احتمالا خشک ترین منطقه جهان نیز به شمار می رود . به همین دلیل سازمان فضائی ناسا از این منطقه برای آزمایش تجهیزات خود برای ماموریت اکتشاف مریخ استفاده می کند .

برای دیدن یکی دیگر از مناطق طبیعی غیر عادی کره زمین باید به کشور چین رفته و صخره های Zhangye Danxia را که در استان گانزو Gansu قرار دارد ، بازدید کرد . این صخره ها به هیچ منطقه دیگری از کره زمین شباهت نداشته و کاملا غیر عادی هستند . به گفته زمین شناسان ، این صخره های ساخته شده از سنگ ماسه ، دارای مقادیر زیادی مواد معدنی هستند که در طول میلیون ها سال در این صخره ها رسوب کرده و سبب پیدایش طیف رنگ های متعددی در آن  ها شده است .

آخرین منطقه معرفی شده در این گزارش ، در کشور استرالیا قرار دارد . دریاچه بالارد Lake Ballard  که یک دریاچه نمکی محسوب می شود ، دارای سطحی یک دست و صاف بوده و در میانه آن یک تپه غیر عادی با ارتفاعی در حدود 36 و نیم متر خود نمائی می کند . این موضوع سبب شد که هنرمند مجسمه سازی به نام آنتونی گورملی Antony Gormley اقدام به ساخت 51 مجسمه از موجودات فضائی کرده و آن ها را در اطراف این تپه نصب کند .

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا