تحقیقات جدید نشان می‌دهد:

زنان وایکینگ‌ها هم جنگجو بودند

کد خبر : 95839 یکشنبه 12 آبان 1398 - 13:34:22

محققان با بازسازی چهره جمجمه فردی که با تعداد قابل توجهی سلاح دفن شده بود، دریافتند حتی زنان وایکینگ‌ها هم جنگجو بودند.

حتما اگر بخواهید به یک جنگجوی وایکینگی فکر کنید، در وهله اول چهره یک مرد ترسناک درشت‌اندام با ریش‌های بلند در ذهنتان تداعی می‌شود اما محققان بریتانیایی با استفاده از آخرین تکنولوژی روز دنیا چهره یک جنگجوی وایکینگی متعلق به هزار سال گذشته را شبیه‌سازی کردند و در کمال تعجب به چهره یک زن برخوردند.

این شبیه‌سازی بسیار طبیعی که فرضیه مرد بودن تمام جنگجویان وایکینگ ‌را به چالش کشیده است، با استفاده از جمجمه‌ای که در گورستان باستانی وایکینگ‌ها در نروژ کشف شده بود و اکنون در موزه تاریخ فرهنگی «اسلو» نگهداری می‌شود،‌ صورت گرفته است.

البته در همان تحقیقات ابتدایی مشخص شد که جمجمه کشف‌شده به یک زن تعلق دارد اما محل دفن آن به عنوان قبر یک جنگجوی وایکینگ ثابت نشده بود، چراکه یک جمجمه زن در آن قرار داشت.

محققان در جریان شبیه‌سازی چهره این فرد نه تنها هویت او را به عنوان یک زن جنگجو وایکینگ مشخص کردند، بلکه به این حقیقت پی بردند که جمجمه او در اثر اصابت شیئی شبیه به تبر دچار صدمه شده بود.

چهره شبیه‌سازی جنگجوی وایکینگ‌ها

هنوز مشخص نشده است که آیا ضربه وارد شده علت مرگ این جنگجو بوده یا خیر اما  به گفته «الا الشماهی» یکی از باستان‌شناسانی که در جریان این شبیه‌سازی نقش داشته است، این نخستین مدرک از  بقایای زن وایکینگی است که در یک نبرد صدمه دیده است. دکتر «کارولین ارولین» سخنران ارشد  مرکز آناتومی و شناسایی هویت انسان دانشگاه «داندی» بیان کرد : «مشخصاً نتیجه این شبیه‌سازی صد در صد با چهره حقیقی مطابقت ندارد، اما آن قدر شباهت دارد که اگر فردی این جنگجوی زن را از نزدیک ملاقات کرده بود، می‌توانست با این شبیه‌سازی او را شناسایی کند.»‌

محققان همچنین توانستند با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، قبر این جنگجوی زن  و نحوه چیدمان سلاح‌های مختلف در آن را بازسازی کنند.

حالا قرار است مراحل انجام این شبیه‌سازی در مستند نشنال جئوگرافییک به نمایش گذاشته شود. در طول مستند «نشنال جئوگرافیک»، «الشماهی» به سراسر «اسکاندیناوی» سفر می‌کند تا گورستان‌های وایکینگ‌ها را مورد بررسی قرار دهد.

 بقایای جنگجویی  که در «بیرکا» کشف‌شده است نیز  از دیگر مواردی است که اخیرا مورد بررسی قرار گرفته است. بقایای این جنگجو نیز درحالی چندین سال قبل در سوئد کشف شد که سلاح‌های جنگی بسیاری در مقبره او قرار داده شده بود. در ابتدا تصور می‌شد بقایای این جنگجو به یک مرد تعلق دارد اما تحقیقات بیشتر نشان داد این مقبره متعلق به یک جنگجوی وایکینگ زن بوده است.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]