محققان یافتند:

مورچه نقره‌ای،سریع‌ترین مورچه جهان

کد خبر : 95470 پنج شنبه 25 مهر 1398 - 15:19:41

سریع‌ترین مورچه جهان می‌تواند در هر ثانیه، ۱۰۸ برابر طول بدن خود را بدود!

مورچه نقره‌ای صحرای بزرگ آفریقا(اگر محاسبات بر مبنای قد انسان باشد و فرض کنید یک انسان بتواند 108 برابر طول بدنش بدود) قادر است با سرعتی معادل ۳۶۰ مایل بر ساعت (۵۸۰ کیلومتر در ساعت) بدود.

 این موجود کوچک که سریع‌ترین مورچه جهان است، نسبت به جثه خود، از یک یوزپلنگ هم سریع‌تر می‌دود.به گفته محققان سرعت انقباض ماهیچه مورچه به محدودیت های فیزیلوژیکی نزدیک است.این مورچه با چرخاندن فوق‌العاده سریع شش پای کوچک خود به رکورد سرعت ۸۵۵ میلی‌متر در ثانیه رسیده است.

این سرعت مورچه را قادر می‌سازد در هر ثانیه ۵۰ گام بردارد. برای تصور این میزان می‌توان مورچه را با "یوسِین بولت" سریع‌ترین انسان جهان مقایسه کرد.

بولت می‌تواند در ثانیه ۴ گام بردارد.علاوه بر این مورچه نقره‌ای صحرای بزرگ آفریقا این کار را در گرم‌ترین نقطه کره زمین انجام می‌دهد. جایی که خورشید بی‌رحمانه می‌تابد.این مورچه‌ها زمانی‌که گرمترین هنگام روز است و ماسه‌ها تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد دما دارند، از لانه خود بیرون می‌آیند.

مورچه‌های نقره‌ای صحرای آفریقا در بالا و طرفین بدنشان پوششی از موهای منحصربفرد با سطح مقطع مثلثی شکل دارند که به دو شیوه آنها را خنک می‌کند.

اول اینکه، این موها در زیر نور مرئی و اشعه مادون قرمز به شدت بازتابنده هستند. علاوه بر آن، موها در بخش میانی مادون قرمز طیف الکترومغناطیسی نیز بسیار انتشاردهنده هستند و به عنوان یک لایه ضد انعکاسی عمل می‌کند که قابلیت مورچه‌ها را برای خالی کردن حرارت اضافی از طریق تابش حرارتی ارتقا داده و این گرما را از بدن داغ مورچه به آسمان سرد انتقال می‌دهد.

این اثر سردکنندگی انفعالی در زیر تابش مستقیم خورشید و هر زمان که مورچه‌ها در معرض آسمان صاف قرار می‌گیرند، عمل می‌کند و بدن مورچه را خنک نگه می‌دارد.

با وجود ویژگیهایی که از این مورچه کشف شده است، محققان مجددا آن را بررسی کردند.جالب است که مورچه‌ها در آزمایشگاه که دمای آن ۱۰ درجه سانتی‌گراد بود، تنها با سرعت ۵۷ میلی‌متر بر ثانیه دویدند.

در عوض یک مورچه صحرایی دیگر که هم در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کند، تنها ۵۰ برابر طول بدن خود را دوید.مورچه نقره‌ای صحرای بزرگ آفریقا به عنوان سریع‌ترین مورچه جهان لقب گرفته است و در فهرست سریع‌ترین موجودات جهان جای دارد.

نتایج این مطالعه در مجله "Journal of Experimental Biology" انتشار یافت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]