کد خبر : 95364 یکشنبه 21 مهر 1398 - 12:57:37
گذر-سیارکی-به-اندازه-اهرام-مصر-از-کنار-زمین

بامداد فردا؛

گذر سیارکی به اندازه اهرام مصر از کنار زمین

ستاره شناسان می‌گویند بامداد فردا یک سیارک به اندازه هرم "جیزه" مصر از کنار زمین خواهد گذشت.

بامداد فردا یک سنگ فضایی دیگر از کنار زمین عبور خواهد کرد. این بار نام این بازدید کننده سریع "۲۰۱۹ SX۵" است که به دیدار زمین می‌آید و به سلامت عبور خواهد کرد.

تخمین زده می‌شود که SX۵ حداکثر ۴۵۹ فوت (۱۴۰ متر) قطر داشته باشد و ارتفاع آن تقریبا به اندازه هرم بزرگ جیزه مصر است.

این سیارک با سرعت ۴۹ هزار مایل در ساعت (۷۸ هزار و ۹۰۰ کیلومتر در ساعت) مسافرت می‌کند و در ساعت ۰۲:۳۷ بامداد روز دوشنبه ۲۲ مهر به نزدیکترین نقطه به زمین خواهد رسید.

با این حال طبق استانداردهای فضایی هیچ شواهدی مبنی بر اینکه این سنگ تهدیدی برای زمین باشد وجود ندارد. زیرا در نزدیکترین حالت، بیش از چهار میلیون مایل(شش میلیون کیلومتر) با زمین فاصله خواهد داشت. برای دریافتن بی خطر بودن این سیارک باید گفت که ماه در فاصله ۳۸۰ هزار کیلومتری زمین قرار دارد و نزدیکترین سیاره به زمین یعنی زهره حدود ۴۰ میلیون کیلومتر از ما فاصله دارد.

یک سیارک دیگر با همین اندازه نیز در ماه ژوئیه از کنار زمین عبور کرد و گزارش‌ها می‌گویند که سیارک‌هایی با اندازه‌های متفاوت هر چند روز یک‌بار از کنار ما عبور می‌کنند.

فضا پر است از سنگ‌ها و ذرات با اندازه‌های متفاوت و به گفته ناسا روزانه ۱۰۰ تن گرد و غبار فضایی جو زمین را بمباران می‌کنند، هر چند که بیشتر آنها از یک دانه ماسه بزرگتر نیستند.

به گزارش ایسنا،اما خطر برخورد سیارک‌های بزرگ با زمین بسیار کم است. کارشناسان می‌گویند سیارک‌هایی به اندازه SX۵ تقریباً هر ۱۰ هزار سال یک بار با زمین برخورد می‌کنند و سیارک‌هایی با قطر بیشتر از یک کیلومتر هر ۱۰۰ هزار سال یک بار به زمین حمله می‌کنند.

با شناسایی و ردیابی سیارک‌های بزرگ به مرور زمان، آژانس‌های فضایی می‌توانند تشخیص دهند که آیا این سنگ‌ها ممکن است به زمین برخورد کنند یا نه.

در حال حاضر ستاره شناسان تخمین می‌زنند که بیشترین خطر از یک جرم به نام "۲۹۰۷۵" است که قطر آن نزدیک به ۱.۳ کیلومتر است که با سرعت بیش از ۵۰ هزار کیلومتر در ساعت در حرکت است. هرچند قرار نیست تا سال ۲۸۸۰ میلادی به زمین برسد.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]