کد خبر : 95116 شنبه 13 مهر 1398 - 12:06:54
۲۴۲-شرکت-در-حوزه-فضایی-فعال-هستند

مدیرکل توسعه کسب و کارهای فضاپایه:

۲۴۲ شرکت در حوزه فضایی فعال هستند

مدیرکل توسعه کسب و کارهای فضاپایه در هفته جهانی فضا اعلام کرد: در حال حاضر ۲۴۲ شرکت استارتاپی در حوزه فضایی مشغول کار هستند و سازمان فضایی در نظر دارد تا اوایل سال آینده برای این افراد، چهار فضای کار اشتراکی ایجاد کند.

ارائه اطلاعات ماهواره‌ای به کسب و کارها، از آن دست فعالیت‌هایی است که سازمان فضایی ایران مدتهاست به آن توجه ویژه‌ای می‌کند. شبنم یزدانی در این خصوص گفت: اواخر سال ۹۶ زمانی که بحث توسعه کسب و کارهای فضاپایه مطرح شد، خیلی ها با این مسئله مخالف بودند و آن را غیرممکن می‌دانستند.
بعد از یک و نیم سال فعالیت مستمر، توانسته‌ایم ۲۴۲ شرکت کاملا فعال در حوزه فضایی را شناسایی کنیم که در حوزه بالادست و پایین دست فعال هستند. سعی داریم در حوزه فضایی بتوانیم هم افزایی و ایجاد قدرت در بخش خصوصی داشته باشیم.
مدیر کل توسعه کسب و کارهای فضاپایه افزود: برنامه سازمان فضایی در سال ۹۷ با ترویج شروع شد، ترویجی که به کاربرد ماهواره‌ها می‌پرداخت. بسیاری از دولتمردان و مشتریان این حوزه با پتانسیل آن آشنا نبودند در حالی که در تمام دنیا بخش بزرگی از اقتصاد به حوزه فضا اختصاص پیدا کرده است. درحالی که این عدد تا قبل از شروع فعالیت سازمان فضایی ۰درصد بود.
او اشاره کرد: در راستای این هدف با کسب و کارها شروع به صحبت کردیم. گام اول این بود که خودمان به صورت مستقیم ۵۰ سمینار و رویداد را مدیریت کردیم و سه برابر این عدد را بخش خصوصی رقم زده است. در گام بعدی چیزی که از سوی کسب و کارها به ما برمی‌گشت، دسترسی آزاد و پایدار به داده بود. در این زمینه فعالیت‌های زیرساختی که ما را به داشتن ماهواره بومی و ملی خودمان برساند، در حال انجام است.
در حوزه فضایی، زیرساخت‌ها به شدت گران قیمت هستند و خریداری آن‌ها توسط بخش خصوصی توجیه پذیر نیست.

به همین دلیل سازمان فضایی و پژوهشگاه در نظر دارد اگر کسب و کارها بتوانند پروژه و طرحی موفق ارائه کنند، از زیرساخت‌های این سازمان‌ها استفاده کنند.
یزدانی افزود: در گام بعدی پیرو بندی که در اساسنامه سازمان فضایی اشاره شده، احراز هویت، رتبه‌بندی شرکت‌ها و ایجاد نظام صنفی در دستور کار سازمان فضایی قرار دارد تا آن ها با دریافت این پروانه بتوانند اطمینان خاطر مشتریان خصوصا مشتریان دولتی را جلب کنند.
در شبکه همکاری که راه اندازی شده است، شرایط فضای کار اشتراکی در کشور وجود دارد و استارتاپ‌های ما در این فضاهای کاری مستقر هستند. به این نتیجه رسیده‌ایم که وجود منتورهای تخصصی می‌تواند به شکل‌گیری تفکر درست مفید باشد و کمک کند. در نتیجه دو فضای کاری توسط سازمان و دو فضای کاری توسط پژوهشگاه در نظر گرفته شده که تا سال ۹۹ شاهد افتتاح آن باشیم.

منبع:ایرنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]