مشارکت محققان ایرانی در شناسایی سیارات فراخورشیدی

کد خبر : 93808 دوشنبه 28 مرداد 1398 - 11:27:36

محققان ایرانی در همکاری با گروه بین‌المللی "مایندسپ" در مسیر آشکارسازی سیارات خارج از منظومه شمسی قرار گرفتند تا در مهم‌ترین اکتشافات نجومی، نام ایران نیز آورده شود.

مطالعه سیارات فراخورشیدی در سال‌های اخیر به یکی از شاخه‌های مهم اختر فیزیک تبدیل شده است. انگیزه اصلی در این تحقیقات، مطالعه بوجود آمدن سیاراتی است که امکان شکل‌گیری حیات در آنها وجود دارد.

در این زمینه سرمایه‌گذاری وسیعی در این شاخه از علم آغاز شده است و ماهواره‌های فضایی برای مشاهده سیارات راهی فضا شده‌اند. 

در منطقه خاورمیانه نیز محققان دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در پروژه بین‌المللی در زمینه سیارات فراخورشیدی حضور دارند و مشغول فعالیت هستند. این پروژه با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد و پژوهشگران کشورمان از این دو دانشگاه در کنار سایر محققان از دیگر مراکز علمی دنیا قرار گرفتند تا در مهم‌ترین اکتشافات نجومی، ایران نیز سهیم باشد.

سهراب راهور مجری طرح پژوهشی "رصد سیارات فراخورشیدی با استفاده از ریز همگرایی گرانشی با همکاری گروه بین‌المللی مایندسپ" درباره فعالیت‌های انجام شده در این طرح بیان کرد: آشکار سازی سیارات خارج از منظومه شمسی هدفی است که این پروژه بین‌المللی دنبال می‌کند. البته علاوه بر پاسخ به پرسش تشکیل سیارات فراخورشیدی، شناسایی و مشخص کردن سیارات قابل زیست است. 

وی ادامه داد: تحقیقات پروژه در رصد خانه اتحادیه اروپا مستقر در شیلی انجام شد و کار تحلیل و آنالیز اطلاعات و داده‌های حاصل از رصد پس از انتقال به کشور صورت گرفت. در حال حاضر ۴۰ سیاره جدید در این پروژه شناسایی شدند که با تحلیل داده‌ها، مشخصات و جرم آن‌ها اندازه‌گیری می‌شود. همچنین سیاراتی که در منطقه زیست قرار دارند، مشخص می‌شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف همچنین عنوان کرد: با توجه به اینکه در این فعالیت پژوهشی حجم بالایی داده مورد تحلیل قرار می‌گیرد، بنابراین دانش استفاده و کار با داده‌های زیاد که امروزه در تمام علوم و صنعت کاربرد دارد، توسعه می‌یابد. 

به گفته وی، در این طرح تلسکوپی استفاده شد که مجهز به دوربین جدید به نام عکس‌برداری شانسی است. این دوربین با فرکانس بالا از آسمان تصویربرداری می‌کند و پس از حذف نرم افزاری تصاویری که توسط تلاطم جوی درست شده است، می‌توان تصاویر در حد پراش به دست آورد. توسعه این روش می‌تواند کاربردهای زیادی در تهیه تصاویر با کیفیت بسیار بالا داشته باشد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]