وزیر علوم، تحقیقات و فناوری:

حفظ آرامش فضای دانشگاهی یک ضرورت اساسی است

کد خبر : 93787 یکشنبه 27 مرداد 1398 - 12:35:53

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه "شرایط اخلاقی نسبتا مطلوبی در دانشگاه‌ها حاکم است"، تاکید کرد: حفظ و تداوم آرامش و امنیت در محیط های دانشجویی و فضای دانشگاه ها یک ضرورت اساسی است.

دکتر غلامی در آیین افتتاحیه گردهمایی دو روزه مدیران حراست دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری که به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد قربان، غدیر خم، میلاد امام هادی (ع)، دهه ولایت و سالروز بازگشت آزادگان اظهار داشت: در حوزه امنیت با دگردیسی‌ها و تغییراتی مواجه هستیم. خوشبختانه در محیط‌های دانشگاهی فی‌نفسه مدیریت بر مبنای دانش در جریان است.

وزیر علوم با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی دقیق از فعالیت ها اظهار داشت: بهتر است که با آغاز سال تحصیلی خدمات ارائه‌شده حراست و برنامه‌ها و اهداف آن‌ها را به شکل بروشورهایی در اختیار خانواده‌ها و دانشجوها قرار بگیرد.
وی با تأکید بر اینکه علاوه بر وظایف حراستی، بایستی خدمات حراستی نیز موردتوجه قرار گیرد، گفت: یکی از اقدامات مثبت در حراست کل وزارت علوم، برگزاری چنین نشست‌هایی است. تبادل تجربه بین شما موجب افزایش دانش همکاران خواهد شد. خوشبختانه در سال‌های گذشته دانشگاه‌ها عقلانیت قابل‌توجهی را در برخورد با فضای سیاسی-اجتماعی بیرون از دانشگاه داشته‌اند.
وی با تاکید بر اینکه "حکم عمومی دادن در دانشگاه‌ها به ضرر آموزش عالی است"، ادامه داد: نباید یک ناهنجاری را در یک محیط کوچک دانشگاهی به کلیت فضای دانشگاه ها تعمیم داد.
دکتر غلامی خاطرنشان کرد: دانشجوها آینده‌سازان مملکت هستند و باید مورد مراقبت قرار گیرند و مسئولیت آن بر عهده ما است.
وی با بیان اینکه "مسایل داخل خانواده را باید در درون خانواده آموزش عالی حل نماییم"، افزود: مدیران حراست نباید مسایل موجود در محیط فعالیت خود را به بیرون منتقل کنند. خیلی وقت ها می توانند با تدبیر درست، مسایل را در داخل دانشگاه به بهترین شکل حل و فصل نمایند.

 لزوم تعامل نزدیک با جامعه و دانشگاهیان

دکتر مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این نشست با اشاره به ویژگی‌های انسان مؤمن اظهار داشت: جمعی که اینجا دورهم گرد آمده‌اند جمعی است که قرار است هم چهره اقتدار انقلاب اسلامی و هم چهره رأفت و عطوفت اسلامی را به نمایش بگذارد.
به گفته وی، دشمن در ابتدا مواجهه سخت و ابتدایی با انقلاب داشت، اما امروز، به‌مواجهه نرم و تهاجم فرهنگی روی آورده است؛ واکنش ما نیز باید به‌تناسب، واکنشی متناسب با مواجهه نرم باشد. دانشگاه‌ها بهترین فرصت برای برنامه‌ریزی برای آینده است. دانشگاه هم موردتوجه انقلاب اسلامی و هم موردتوجه دشمنان انقلاب است.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه امروز در یکی از بالاترین سطوح مقابله با نظام غرب هستیم اظهار داشت: عکس‌العمل امروز ما در مواجهه با اتفاقات می‌تواند شکست یا پیروزی کشور را رقم بزند. در حراست اجتماعی، مدیر نباید مدیری پنهان باشد بلکه بایستی با جامعه و دانشگاهیان ارتباط و تعامل تنگاتنگ داشته باشد.

کار حراست در دنیای امروز پیچیده و دشوار است

دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست با اشاره به اینکه بحث حراست در دنیای امروز بحثی پیچیده و دشوار است گفت: جامعه ما ازلحاظ پیشرفت تاریخی به وحدت ساختاری نرسیده است. در برخی از مناطق کشور روابط سنتی حاکم است. بخشی از جامعه وارد دنیای مدرن شده و بخشی از جامعه نیز در دوران فرامدرن زندگی می‌کنند. حراست در هرکدام از این دنیاها ویژگی‌ها و ملزومات خاص خود را دارد و نمی‌توان با شیوه‌ای واحد در همه این جوامع کارایی لازم را داشت.
وی خاطرنشان کرد: کار دشوار ما در جامعه دانشگاهی این است که همه زوایا و ابعاد امنیت را در جامعه ایران حفظ کنیم. همان‌طور که در ۶ سال گذشته محافظان دانشگاه اجازه ندادند که خواسته‌های معاندان نظام در دانشگاه‌ها پیاده شود، در سال‌های آتی این اجازه را نخواهند داد.
دکتر محسن پالیزبان مشاور وزیر و رئیس مرکز حراست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز با اشاره به گرایش تحلیلی و هم‌اندیشی این گردهمایی گفت: قرار است در این گردهمایی نقطه نظرات و تجربیات خود را به اشتراک بگذاریم. بخشی از این گردهمایی نیز به بحث‌های مربوط به ظرفیت‌های آموزش عالی خواهد پرداخت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]