رئیس دانشکده امیرکبیر خبرداد:

راه اندازی مرکز نوآوری معدنی و صنایع معدنی

کد خبر : 93174 دوشنبه 31 تیر 1398 - 10:36:55

رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ایجاد مرکز نوآوری معدنی و صنایع معدنی در دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبرداد.

رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این مرکز در مساحتی بالغ بر 160 مترمربع راه اندازی می شود که قرار است بخش خصوصی احداث این مرکز را برعهده گیرد.
دکتر همایون کتیبه گفت: فارغ التحصیلان این دانشکده در بسیاری از صنایع و معادن داخلی و خارجی مشغول به کار هستند.
دکتر کتیبه افزود: همچنین فارغ التحصیلان این دانشکده به عنوان عضو هیات علمی در بسیاری از دانشگاه های داخلی و خارجی مشغول به تدریس و تحقیق هستند.
وی تاکید کرد: سطح علمی دانشجویان این دانشکده در جایگاهی است که بسیاری از دانشگاه های اروپایی، آمریکایی و استرالیا خواهان فارغ التحصیلان ما هستند.
رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این دانشکده با بخش های مختلف معدنی کشور ارتباط دارد. همچنین فارغ التحصیلان این دانشکده در حوزه های عمرانیِ مرتبط با مباحثِ مختلف مهندسی زمین، سد سازی، اکتشاف و استخراج نفت و راه سازی نیز مشغول به فعالیت هستند.
دکتر کتیبه افزود: این دانشکده با بسیاری از شرکت های بخش خصوصی و دولتی قرارداد دارد و برنامه داریم که این فعالیت ها گسترش یابد.
وی با بیان اینکه قدم های بسیار مثبتی در دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه برداشته شده است، گفت: در حاشیه فضای فیزیکی دانشگاه با همکاری بخش خصوصی، «کافه معدن» در حالِ راه اندازی است.
رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این کافه پس از راه اندازی بستری برای ارتباطات فعالان در حوزه معدن خواهد شد.
ایجاد مرکز نوآوری معدنی و صنایع معدنی در دانشکده
دکتر کتیبه از ایجاد مرکز نوآوری معدنی و صنایع معدنی در دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبرداد و گفت: این مرکز در مساحتی بالغ بر 160 مترمربع راه اندازی می شود که قرار است بخش خصوصی احداث این مرکز را برعهده گیرد.
وی عنوان کرد: تیم های تحقیقاتی در این مرکز استقرار می یابد تا بتوانند ایده های خود را مطرح و زمینه تولید و تجاری سازی ایده های خود را ایجاد کنند.
رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: همچنین قرار است در برج فناوری دانشگاه، شتاب دهنده معدنی ایجاد کنیم که در این شتاب دهنده  ایده های مطرح شده در مرکز نوآوری دانشکده بررسی می شود و درصورت به نتیجه رسیدن ایده ها، شرکت های دانش بنیان ایجاد می شود.
دکتر کتیبه اظهارداشت: در کافه معدن و مرکز نوآوری دانشکده محدودیت پذیرش نداریم به نحوی که پذیرش در این مراکز تنها مختص دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیست بله اگر فردی ایده ای داشته باشد و ایده وی پس از ارزیابی ها به تصویب برسد می تواند در این مراکز فعالیت کند.
وی عنوان کرد: این دانشکده در طرح ملی میدان نفتی دارخوین نیز همکاری تنگاتنگی دارد.
راه اندازی مرکز اصالت سنجی سنگ های قیمتی در دانشکده
رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برنامه داریم مرکز اصالت سنجی سنگ های قیمتی را نیز در این دانشکده راه اندازی کنیم که این مرکز مسئولیت بررسی و صدور گواهی نامه برای سنگ های قیمتی را برعهده خواهد داشت.
دکتر کتیبه اضافه کرد: در حال حاضر مراکز معتبر و شناخته شده در سطح دانشگاهی در این زمینه بسیار کم است.
وی با بیان اینکه دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تلاش دارد ارتباط خود را با صنعت تقویت کند، گفت: با تقویت این ارتباط بستر فعالیت های دیگر دانشکده نیز فراهم می شود.
طراحی و ساخت دستگاه منحصر به فرد توسط دانشجوی دکتری دانشکده
رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: توسط دانشجویان دکتری این دانشکده دستگاه تست مقاومت سه محوری و خزش طراحی و ساخته شده است که در آزمایشگاه مکانیک سنگِ این دانشکده در حال بهره برداری می باشد.
دکتر کتیبه عنوان کرد: تست های مربوط به این دستگاه انجام شده و این دستگاه هم اکنون فعال است.
وی اضافه کرد: این دستگاه در بسیاری از مطالعات مکانیک سنگی مانند سدسازی، راه سازی و تونل سازی مورد استفاده است.
توجه بخش دولتی به دانشگاه ها بیشتر شده است
رئیس دانشکده مهندسی معدن ومتالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: باتوجه به فضای تحریمی که در کشور حاکم است گرایش بخش خصوصی و دولتی به دانشگاه ها افزایش یافته است.
دکتر کتیبه افزود: در کشور ما نیروی انسانی از پتانسیل و توانایی زیاد برخوردار است اما این توانایی ها عمدتاً بالقوه است و برای اینکه این توانایی ها بالفعل شود باید بستر لازم را آماده کنیم که یکی از بسترها ارتباط صنعت و دانشگاه است.
وی تاکید کرد: یکی از دلایل عدم شکل گیریِ کاملِ ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور این است که نگاه عمده صنعت ما به خارج بوده است اما به دلیل تحریم و هزینه های زیاد ارزی اکنون این مراکز علاقه دارند با دانشگاه های کشور ارتباط برقرار کنند.
رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در این راستا دانشگاه ها نیز باید بستری را فراهم کنند تا پاسخگوی نیازهای صنایع باشند.
دکتر کتیبه عنوان کرد: بنابراین باید سیستم دانشگاه ها چابک شود تا قادر باشیم سریع تر جوابگوی نیازهای صنعت باشیم.
وی ادامه داد: در دانشگاه صنعتی امیرکبیر زیرساخت های خوبی، همانند برج فناوری، ایجاد شده که بتوانیم در زمینه ارتباط با صنعت فعالیت ها را تسهیل کنیم.
رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: صنعت به خصوص بخش خصوصی به دنبال ارتباط با دانشگاه ها است اما تحمل بروکراسی های اداری را ندارند و اگر نتوانیم سیستم را فعال و چابک کنیم نمی توانیم از این فرصت استفاده کنیم.
برنامه ریزی برای کاهش وابستگی دانشکده مهندسی معدن به بودجه های دولتی
دکتر کتیبه افزود: یکی از اهداف دراز مدت ما در دانشکده مهندسی معدن این است که تا حد زیادی وابستگی خود به بودجه دولتی را کاهش دهیم چراکه بودجه های دولتی بسیار نوسان دارد و تکیه بر بودجه دولتی ما را دچار روزمره¬گی می کند.
وی عنوان کرد: برای توسعه بیشتر نیازمند بودجه های بیشتری هستیم که دولت نمی تواند آنها را تامین کند.
رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: ارتباط ما با صنعت به معنای بازی برد- برد است چرا که هم صنعت و هم دانشگاه از این ارتباط سود خواهند برد.
دکتر کتیبه با اشاره به فعالیت های بین الملل دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشکده با موسسه «جی ای زد» آلمان ارتباط دارد که این موسسه درخصوص آموزش در حوزة آموزشیِ دانشگاههای افغانستان فعال است.
وی افزود: با همکاری موسسه «جی ای زد» المان یک دوره آموزشی تخصصی برای اساتید و کارشناسان کشور افغانستان برگزار کردیم که درآمد ارزی نیز برای دانشگاه به همراه داشت.
رئیس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشکده در حال حاضر، با کمک معاونت بین الملل دانشگاه، همکاری مشترک آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد با دانشگاه مونتان اتریش و فرایبرگ آلمان دارد، بدین شکل که دانشجویان ما یک ترم را در اتریش و یک ترم را در آلمان و مابقی دورة کارشناسی ارشد خود را در ایران می گذارنند.
دکتر کتیبه خاطرنشان کرد: همچنین فارغ التحصیلان این دانشکده در وزارتخانه هایی مانند نیرو و راه و شهرسازی مشغول به فعالیت هستند.
وی عنوان کرد: در حوزه متالورژی نیز فارغ التحصیلان این دانشکده در تمامی بخش های خصوصی و دولتی که مرتبط با این موضوع هستند فعالیت می کنند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]