توسط محققان کشور انجام شد؛

راکتوری برای تصفیه پساب بدون بوی نامطبوع ساخته شد

کد خبر : 93052 چهارشنبه 26 تیر 1398 - 09:53:06

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت راکتور چند مرحله ای تصفیه پساب های صنعتی شدند که با کمترین هزینه و تولید کمترین لجن پساب های صنعتی را بدون ایجاد بوی نامطبوع تصفیه می کند.

علی گمارنوری فارغ التحصیل دانشگاه بوعلی و مجری طرح «راکتور چند مرحله ای تصفیه پساب های صنعتی» در گفتگو با مهر اظهار کرد: این راکتور چند مرحله ای برای تصفیه پساب های صنعتی را طرحی کرده ایم که می تواند برای صنایع از نظر هزینه ای به صرفه باشد.

وی با بیان اینکه این دستگاه ابعاد کوچکی دارد، بیان کرد: این دستگاه را طوری طراحی کرده ایم که بدون استفاده از مواد شیمیایی پساب صنعتی را تصفیه می کند و در حین تصفیه هیچگونه بوی نامطبوعی را در فضای صنعتی پخش نمی کند.

گمارنوری تاکید کرد: این راکتور پساب را طی سه مرحله تصفیه می‌کند. قسمت اول این دستگاه شامل مخزن پساب که صفحات الکترودی درون آن قرار گرفته می شود. این صفحات به دستگاه مولد الکتریکی متصل است تا عملیات انعقاد الکتریکی در پساب صورت پذیرد. خروجی قسمت اول با یک پمپ با برنامه زمانی مشخص به قسمت دوم دستگاه تزریق می‌شود.

وی ادامه داد: قسمت دوم دستگاه شامل ستون حامی مواد جاذب مانند کربن فعال است که با سایزبندی‌های مختلف، درون ستون ریخته شده است و خروجی آن وارد قسمت سوم می‌شود. قسمت سوم راکتور که مهمترین قسمت راکتور است، شامل ماکروارگانیسم‌هایی می شود که خود حامی میکروارگانیسم هستند.

مجری طرح «راکتور چند مرحله ای تصفیه پساب های صنعتی» تاکید کرد: کلیه مواد و تجهیزات برای این راکتور قابلیت تولید و تأمین در داخل کشور را دارد.

وی با بیان اینکه این دستگاه تاکنون در صنایع نساجی، دامداری صنعتی و مجتمع کشتارگاهی به کار گرفته شده است، بیان کرد: به دلیل اینکه دستگاه با هزینه کمی ساخته شده این می تواند رقابت پذیر با دستگاههای دیگر در کشور باشد.

این محقق با تاکید بر اینکه در کشور دستگاههای تصفیه پساب ساخته شده اند ولی هر کدام با یک فرایند خاص هستند، خاطر نشان کرد: این دستگاهی که طراحی کرده ایم نمونه مشابه داخلی ندارد.

وی با اشاره به مزیت های این دستگاه گفت: عدم تولید بوی نامطبوع در صنایع، حجم کوچک و تصفیه میزان زیادی پساب، عدم استفاده از مواد شیمیایی، کاهش تولید لجن نسبت به دستگاههای مشابه با فرآیندهای مختلف، بهره برداری بالا و رقابت پذیری نسبت به نمونه های دیگر از مزیت های این راکتور به شمار می رود.

وی افزود: برخی روش ها هستند که تولید لجن بالایی دارند و این به خاطر استفاده از مواد شیمیایی زیاد است؛ در این روش ها علاوه بر هزینه زیاد برای تهیه مواد شیمیایی، می بایست لجن ها را به سازمان محیط زیست لجن ها ارسال کنند تا بی خطر سازی شوند؛ اما در این روش چنین هزینه هایی وجود ندارد.

گمارنوری افزود: این راکتور بیش از ۹۰ درصد می تواند پساب را تصفیه کند.

این طرح با همکاری امید پوره ای از دانشگاه شریف به انجام رسیده و در فستیوال نوآوری که توسط فن بازار ملی ایران (پارک فناوری پردیس) برگزار شد، ارائه شد.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]