لیدار برای تقویت خودروهای خودران ساخته شد

کد خبر : 92973 یکشنبه 23 تیر 1398 - 11:15:26

شرکت "لومینار" یک رادار لیزری سنجش از راه دور یا به اصطلاح "لیدار"(LiDAR) جدید توسعه داده است که می‌تواند یک تقویت بزرگ برای فناوری خودران باشد و تنها هزار دلار هزینه تولید آن است.

"لیدار" یک شبه‌رادار مبتنی بر تاباندن لیزر برای سنجش از راه دور و به عقیده اکثریت، یکی از اجزای ضروری فناوری خودران است، چرا که خودروها از آن برای تشخیص موانع مانند خودروهای دیگر یا عابران پیاده استفاده می‌کنند.

اما مشکل این است که سیستم‌های لیدار ارزان نیستند. اکنون شرکت توسعه حسگرها و نرم‌افزارهای فناوری خودران موسوم به "لومینار"(Luminar) اعلام کرده است که یک پلتفرم جدید به نام "آیریس"(Iris) توسعه داده که یک جایگزین ارزان قیمت برای سیستم‌های فعلی لیدار خواهد بود.

"آیریس" کمتر از ۱۰۰۰ دلار برای تعبیه در وسایل نقلیه تولیدی هزینه خواهد داشت و قیمت نسخه محدود آن نیز حدود ۵۰۰ دلار قیمت دارد. این یک صرفه جویی مالی بزرگ نسبت به دیگر سیستم‌های لیدار در بازار امروز است. بازاری که سیستم‌های لیدار در آن تا ۷۵ هزار دلار قیمت دارند و کمترین قیمتی که در این بازار دیده می‌شود متعلق به سیستم لیدار شرکت "الفبت" است که اوایل سال جاری میلادی با قیمت ۷۵۰۰ دلار عرضه شد.

"آیریس" علاوه بر قیمت پایین، یک دستگاه جمع و جورتر از مدل‌های قبلی نیز هست. سخت افزار جدید این شرکت حدود یک سوم مدل قبلی اندازه دارد. این امر باعث می‌شود که خودروسازان به راحتی بتوانند آن را در هر جای دلخواه از خودرو نصب کنند.

همچنین نرم افزار جدیدی برای همراهی و تکمیل این سخت افزار وجود خواهد داشت که یکپارچکی حسگرها، سازگاری خودکار، ردیابی، تشخیص اشیا، طبقه‌بندی و شبیه‌سازی را فراهم خواهد کرد.

عرضه تجاری "آیریس" و نصب آن روی وسایل نقلیه خودران در سال ۲۰۲۲ انجام خواهد شد.

لایدار یا لیدار یکی از فناوری‌های سنجش از راه دور است که با تاباندن لیزر به هدف و تجزیه و تحلیل نور بازتاب‌شده، فاصله را اندازه می‌گیرد. لیدار مشابه رادار است که بعضی اوقات نیز رادار لیزری نامیده می‌شود. اختلاف اصلی لیدار و رادار، طول موج‌های تابشی مورد استفاده است. رادار از طول موج‌هایی در ناحیه رادیویی استفاده می‌کند در حالی که لیدار طول موج‌های لیزری به کار می‌برد.

روش متداول برای تعیین کردن فاصله تا یک جسم یا سطح، استفاده از پالس‌های لیزری است. مانند فناوری رادار که از امواج رادیویی استفاده می‌کند و فاصله تا جسم با اندازه‌گیری اختلاف زمانی بین ارسال پالس و دریافت پالس بازتابی تعیین می‌کنند. فناوری لیدار در زمین‌سنجی، ژئوماتیک، زمین‌شناسی، زمین‌ریخت‌شناسی، لرزه‌سنجی، جنگل‌داری، ارزیابی فاصله دور و فیزیک هواشناسی کاربرد دارد.

کاربرد لیدار شامل "ALSM"(لیزر هوابرد نگاشت ردپا)، ارتفاع زمین‌سنجی به وسیله لیزر یا لیدار برای تهیه «نقشه عوارض‌نما» است. اسم مخفف دیگری برای این فناوری به نام «LADAR» (آشکارسازی لیزر و مسافت‌یابی) معمولاً در زمینه نظامی استفاده می‌شود. واژه رادار لیزری، نیز استفاده می‌شود اگرچه لیدار از ریزموج با امواج رادیویی استفاده نمی‌کند که برای رادار تعریف شده است.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]