کد خبر : 92542 چهارشنبه 05 تیر 1398 - 00:07:11
-اختراع-سينمای-ناطق

علم در 5 تیرماه:

اختراع سينمای ناطق

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • اختراع سينماي ناطق

از ابتداي كار سينما، كوشش‏هاي بسياري صورت گرفت تا فيلم ‏هاي ناطق ساخته شود. تا قبل از اختراع سينماي ناطق، فيلم‏ هايى كه در سينماهاي محدود و معدود آن زمان نمايش داده مي‏شد، صامت بود يعني سخن و صدايى از بازيگران شنيده نمي‏شد و بيننده به نيروي خيال بايد مقصود هنرپيشه را درك مي‏كرد.

در سال 1926م، صداهاي مختلف و موسيقي‏ هاي متنوع با موفقيت در فيلم‏ هاي سينمايي به كار گرفته شد و يك سال بعد، در بيست و ششم ژوئن 1927م، يكي از دست اندركاران امور سينما و متخصص فني امريكا به نام جان سابتيل موفق شد صداي گفتگوي بازيگران را نيز در بين ديگر صداها وارد كند. اولين فيلم ناطق جهان "خواننده جاز" نام داشت.

  • روز جهانی مبارزه با مواد مخدر و قاچاق

كنفرانس بين المللي مبارزه با اعتياد و قاچاق مواد مخدر از تاريخ 17 تا 26 ژوئن 1987 م برابر با 26 خرداد الي 5 تير 1365 ش در شهر وين به منظور ابراز عزم سياسي ملت‏ها در امر مبارزه با پديده خانمان‏سوز و شوم مواد مخدر تشكيل شد. در اين كنفرانس سندي به تصويب رسيد كه بر طبق آن، خط مشي همه جانبه ‏اي در امر كنترل مواد مخدر، از سوي كشورهاي شركت كننده، مشخص شده و آنان را متعهد مي‏نمايد تا اقدامات بين‏ المللي در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال كنند.

همچنين در اين سند بيش از سي و پنج مورد اقدام عملي همچون ارزيابي ميزان مصرف، پيشگيري از طريق آموزش، نقش رسانه در بازگشت معتادين به دامن اجتماع و معالجه آن، ريشه‏ كني مزارع غيرمجاز خشخاش، نابودي شبكه ‏هاي عمده قاچاق مواد مخدر، همكاري‏هاي حقوقي كشورها و... را در خود جاي داده است. اين سند در 26 ژوئن مصادف با پنجم تيرماه آن سال تصويب شد و سالروز تصويب اين سند به نام روز جهاني مبارزه با مواد مخدر اعلام گرديد.

  • تولد ويليام تامسون

ويليام تامسون ملقَّب به لُرد كِلوين، رياضي‏دان و فيزيك‏دان انگليسي، در 26 ژوئن 1824م در شهر بلفاست در ايرلند به دنيا آمد. ويليام تامسون در سال‏هاي بعد تحقيقات وسيعي درباره حرارت و برق در علم فيزيك انجام داد و در تكنولوژي انتقال پيام از زير دريا ابداعاتي به عمل آورد كه در نهايت موفق به اختراع تلگراف زيردريايى شد.لُرد كلوين سرانجام در 17 دسامبر 1907م در هشتاد و سه سالگي درگذشت.

  • تولد رابرت کلمان ریچاردسون

رابرت کلمان ریچاردسون 26 ژوئن 1937 به دنیا آمد. فیزیکدان آمریکایی برای تحقیقات در حوزه ابرشاره بودن اتم‌ های هلیوم ۳ برنده جایزه نوبل فیزیک 1996 شد.

  • درگذشت کارل لانداشتاینر

کارل لانداشتاینر 14 ژوئن 1868 به دنیا آمد. پزشک و ایمونولوژیست اتریشی برای توسعه سیستم مدرن طبقه بندی گروه های خونی، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی- پزشکی 1930 شد. وی 26 ژوئن 1943 درگذشت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]