دوربینی که با سیگنال‌های وای فای کار می‌کنند

کد خبر : 9175 سه شنبه 19 خرداد 1394 - 09:38:00

محققان امریکایی برای اولین بار موفق به ساخت دوربینی شده اند که انرژی مورد نیاز خود را از سیگنال های مودم وای فای تامین می کند.

 در سال های اخیر، موضوع اینترنت اشیاء بسیار مهم شده و در کنفرانس های آی تی جایگاه مهمی را به خود اختصاص داده است. بستر اینترنت اشیاء (Internet of Things) یا مخف IOT بر امواج رادیویی بی سیم قرار داده شده و به تمامی دستگاه ها یا گجت ها این امکان را می دهد که از طریق اینترنت با یکدیگر به برقراری ارتباط بپردازند. این بستر شامل استانداردهایی مانند وای فای، بلوتوث NFC ، RFID و ... است.

در دهه های اخیر، مودم های وای فای نقش مهمی در انتقال اطلاعات و داده ها ایفا می کنند اما در آینده ای نه چندان دور این مودم ها قادر به تولید انرژی مصرفی دستگاه ها یا گجت های دیگر نیز خواهند بود.

اکنون محققان دانشگاه واشنگتن موفق به طراحی سیستم های حسگری شده اند که می تواند در شارژ دستگاه هایی که انرژی کمی مصرف می کنند، مفید باشند. سیگنال های وای فای از نوع تابش های الکترومغناطیسی هستند که انرژی زیادی دارند و می توان از آنها در شارژ گجت ها بهره برد.

اما سیگنال های وای فای پایدار نبوده و محققان نیازمند تغییر سیگنال ها بودند تا بتوانند به هدف خود نزدیک شوند. در این روش روترهای وای فای دستخوش تغییر شدند. برای ایجاد یک شبکه Wi-Fi غالباً از دستگاهی به نام Router استفاده می شود. اگر Router به اینترنت متصل شود می تواند اتصال اینترنت را در شبکه ای که خود ایجاد کرده به اشتراک بگذارد و دیگر دستگاه ها را نیز به اینترنت متصل کند.

روترها طوری تغییر داده شده اند که در صورت غیرفعال بودن یک کانال از آن پارازیت خارج شود. پارازیت های پایدار خروجی از روترها می توانند برای تامین انرژی دستگاه هایی که به انرژی کمی برای شارژ شدن نیاز دارند، استفاده شوند.

به گزارش مهر ،محققان در ادامه تحقیقات خود به شارژ یک دوربین کنترل از راه دور از طریق سیگنال های وای فای پرداختند که دستگاه قادر بود بدون دریافت هیچ انرژی از سایر منابع تصاویری را به ثبت برساند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]