کد خبر : 89177 چهارشنبه 24 بهمن 1397 - 08:47:48
نقش-علم-در-پیشبرد-ورزش

ورزش را باید از دریچه علم بررسی کرد

نقش علم در پیشبرد ورزش

سیناپرس: بررسی و مطالعات محققان نشان می دهد که نقش علم در پیشرفت عملکرد و سلامت ورزشکاران بسیار مهم است و ورزشکارانی که از علم جهت ارتقای عملکردشان استفاده می کنند، نتایج بهتری را به دست می آورند.

امروزه علم و نقش آن در مباحث و زمینه های مختلف زندگی انسان مورد بررسی و بحث قرار می گیرد. در یک مطالعه جدید، محققان و صاحب نظران علم به نقش پیشرفت و اهداف علم در جهان ورزش پرداخته و چگونگی آن را مورد بررسی قرار داده اند. علاوه بر موضوع فوق،  در اینجا این سوال مطرح می شود که چگونه علم در بهبود عملکرد و سلامت ورزش موثر است؟ برای نمونه می توان گفت چگونه علم باعث شده تا تنیس یکی از منظم ترین و محبوب ترین ورزش ها محسوب شود.

در حال حاضر تجهیزات تخصصی (دستگاه های هوشمند) در دسترس ورزشکاران مختلف قرار دارد که توانایی اندازه گیری، نحوه استفاده یا ارتباط ورزشکار با تجهیزات را نشان می دهد. برای نمونه Hawk-Eye یک سیستم کامپیوتری است که در ورزش های گوناگونی مانند کریکت، تنیس،  بدمینتون، هورلینگ، راگبی، فوتبال و والیبال مورد استفاده قرار می گیرد تا در جریان بازی مسیر توپ را نشان دهد.

مجله پزشکی ورزشی بریتانیا تلاش کرده با توجه به پژوهش و مطالعه ای که محققان در زمینه تاثیر علم در تنیس انجام داده اند، به این سوال پاسخ دهد. این پژوهش هشت پیشرفت علم برای عملکرد و سلامت ورزش را معرفی و ارائه کرده است.

در خلاصه مقاله ای که در این مجله منتشر شده، آمده است: «بازیکنان تنیس به ستاره های بزرگی تبدیل شده اند که نام آنها را می توان در کنار آهنگسازان، موسیقیدانان بزرگ و بازیگران مطرح هالیوود مشاهده کرد. با این حال کارهای زیادی در حال انجام است که کیفیت این ورزش را بهبود خواهد بخشید.»   

در این مقاله  مشخص می شود که سطح بالای یک ورزش مانند تنیس یک شبه اتفاق نمی افتد. در واقع تحقیقات علمی در تمام جنبه های ورزشی می تواند رسوخ کرده و باعث ارتقای کیفیت آن شود. در این مقاله به پیشرفت های عمده علمی 10 سال گذشته و تاثیر آنها در ورزش های مختلف و به ویژه تنیس پرداخته شده است.

در حال حاضر تجهیزات تخصصی (دستگاه های هوشمند) در دسترس ورزش های مختلف قرار دارد که توانایی اندازه گیری نحوه استفاده یا ارتباط ورزشکار با تجهیزات را نشان می دهد. برای نمونه Hawk-Eye یک سیستم کامپیوتری است که در ورزش های گوناگونی مانند کریکت، تنیس، بدمینتون، هورلینگ، راگبی، فوتبال و والیبال مورد استفاده قرار می گیرد تا در جریان بازی مسیر توپ را نشان دهد.

تجزیه و تحلیل بیومکانیک و استفاده از  ویدئو نیز یکی دیگر از پیشرفت های علمی بوده که به ورزش کمک کرده است. با این روش ویژگی های مکانیکی ضربه ای که بازیکن به توپ وارد می کند، مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و به باز کردن مکانیزم های پیچیده ای که بازیکنان قدرت و کنترل آن را توسعه می دهند، کمک می کند. برای نمونه می توان گفت، بیشتر تحقیقات اولیه ای که در مورد ورزش تنیس انجام گرفته است در زمینه سرویس ها بوده در حالی که اخیرا بیشتر ضربه های زمینی در این ورزش مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. همین مساله در مورد دیگر ورزش ها نیز قابل بررسی و مطالعه است.

توجه به توپ تنیس و نوع فشردگی آن در نحوه عملکرد این ورزش تاثیر بسزایی دارد. در واقع فشردگی کم توپ های تنیس اساسا شیوه آموزشی این ورزش را برای کودکان و بزرگسالان تغییر می دهد. لازم به توضیح است که توپ هایی که فشردگی کمتری دارند، سبکتر بوده و راحت تر می توان به آنها ضربه وارد کرد. این مسئله را می توان برای همه ورزش هایی که توپ در آن نقش اصلی را ایفا می کند، مورد استفاده قرار داد.

امروزه برای پیشرفت های ورزش های مختلف، روان شناسی مورد توجه قرار گرفته و گام های عمده ای در زمینه روانشناسی ورزشی برداشته شده است. یکی از نکاتی که در این مبحث مهم جلوه کرده، اهمیت نقش آگاهی بالای والدین در عملکرد ورزشکاران کم سن و سالی است که به ورزش تنیس می پردازند. در این مسیر، برنامه های آموزشی برای والدین توسعه پیدا کرده اند. بهتر است این مسئله در مورد همه ورزش ها در دوره نوجوانی مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم نتیجه بهتری از پیشرفت ورزش های گوناگون به دست آوریم.

در طول سال های گذشته دانش عمومی آسیب های فیزیکی در ورزش تنیس افزایش پیدا کرده و ماهیت این آسیب ها، تفاوت های بسیاری را بین مطالعات و پژوهش ها نشان می دهند. در کل افزایش دانش عمومی نسبت به آسیب هایی که ممکن است هر ورزشکار در ورزش حیطه عملی خود ببیند، می تواند باعث اقداماتی در کاهش ایجاد آن آسیب ها و پیشرفت بهتر ورزش مورد نظر، ایجاد کند.

مبحث تغذیه در عملکرد هر ورزش و میزان انرژی لازم برای انجام و به اتمام رساندن آن، موضوعی است که اخیرا پیشرفت های قابل توجهی در آن رابطه دیده شده است. این پیشرفت را می توان در ورزش هایی مانند دوچرخه سواری  و ماراتن و نتیجه عملکرد آن مشاهده کرد. اخیرا آگاهی از مزایای تغذیه مناسب در ورزش تنیس نیز افزایش پیدا کرده است.

یکی از پیشرفت هایی که در عملکرد و سلامت ورزش مورد توجه قرار گرفته، استرس گرمایی است. تعدادی از مطالعات به بررسی واکنش حرارتی بازیکنان تنیس در برابر استرس گرمایی پرداخته است که نتایج آن می تواند در عملکرد و سلامت این ورزش موثر باشد.

ترجمه: فاطمه کردی

منبع: tennisworldusa

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]