کد خبر : 83040 چهارشنبه 31 مرداد 1397 - 12:04:10
آنتی-بیوتیک-تقلبی-شناسایی-می-شود-

با یک کاغذ:

آنتی بیوتیک تقلبی شناسایی می شود

در کشورهای در حال توسعه، برخی شرکت‌ها به صورت غیرقانونی آنتی بیوتیک‌های تقلبی تولید می‌کنند و متأسفانه همین کشورها نیز فاقد تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز برای شناسایی این آنتی بیوتیک‌های تقلبی هستند.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، به همین منظور پژوهشگران "دانشگاه ایالتی کلرادو " (Colorado State University) با توسعه یک سیستم ساده کاغذی تا حدودی این مشکل را حل کرده‌اند.

پژوهشگران در ساخت این کاغذ از یک ماده شیمیایی خشک شده به نام "نیتروسفین" (nitrocefin ) همرا با یک آنزیم به نام "بتالاکتاماز" (beta-lactamase) استفاده کردند. از این کاغذ بر روی یک سیستم استفاده می‌شود.

بتالاکتاماز آنزیم‌هایی هستند که توسط بعضی باکتری‌ها تولید شده و باعث تخریب حلقه بتالاکتام موجود در آنتی بیوتیک‌های گروه بتالاکتام شامل پنی‌سیلین‌ها و سفالوسپورین‌ها می‌شوند. بتالاکتامازها حلقه β-lactam را هیدرولیز می‌کنند و بر اساس عملکرد به چهار گروه تقسیم می‌شوند.

آنزیم مذکور به نیتروسفین متصل می‌شود و با ترشح ماده شیمیایی باعث می‌شود که اگر آنتی بیوتیک تقلبی باشد، تغییر رنگ دهد.پژوهشگران برای آزمایش یک آنتی‌بیوتیک، ابتدا آن را در آب حل کرده و سپس آن محلول را به کاغذ اضافه کردند.

اگر آنتی بیوتیک قوی و تقلبی نباشد، ماده شیمیایی نیتروسفین سبب تغییر رنگ آن نخواهد شد، اما در غیراینصورت نیتروسفین بر روی آنتی بیوتیک تاثیر خواهد گذاشت و رنگ آنتی بیوتیک به قرمز تبدیل خواهد شد.کاربران می‌توانند توسط این دستگاه، تقلبی بودن آنتی بیوتیک‌ها را تنها در ۱۵ دقیقه تشخیص دهند.

این پژوهش توسط پروفسور "چاک هنری" (Chuck Henry) انجام شد.یان مطالعه در مجله  ACS Sensors منتشر شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]