توسعه کشاورزی با کاهش سهم حیات وحش از منابع طبیعی زمین

کد خبر : 71297 چهارشنبه 22 آذر 1396 - 10:34:59

نقشه‌هایی که توسط محققان انجمن حفاظت از حیات وحش منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند سهم حیات وحش زمین از این سیاره کمتر شده است. بر اساس این نقشه‌ها قطع درختان و کاهش مساحت جنگل‌ها و توسعه کشاورزی موجب کاهش سهم حیات وحش از منابع طبیعی زمین شده است.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، سرزمین‌های بکر پناهگاهی برای گیاهان و گونه‌های جانوری و حفظ تنوع زیستی آن‌ها و همچنین به عنوان محلی برای حفاظت گونه ها از آثار مخرب فعالیت‌های بشری و تغییرات آب و هوایی زمین محسوب می‌شوند. بزرگترین مناطق وحشی زمین در آمریکای جنوبی، آفریقا، استرالیا و مناطق قطبی آمریکای شمالی و اوراسیا قرار دارند. همچنین بخش مهمی از سرزمین‌های وحشی در فلات تبت واقع هستند.
حیات وحش زمین با سرعتی هشداردهنده در حال نابودی است و از دهه 1990 تا کنون حدود 10 درصد آن از بین رفته است. در این نقشه‌ها سرزمین‌های وحشی باقی مانده با رنگ سبز و حیات وحش از دست رفته از سال 1993 تا کنون با رنگ صورتی مشخص شده است.
متاسفانه در سیاست‌های محیط زیست دولت‌ها، حفاظت از حیات وحش تقریبا به طور کلی نادیده گرفته می‌شود و به همین علت لازم است در کنوانسیون‌های بین‌المللی این امر را مورد توجه قرار دهند. با توجه به وضعیت موجود، حفاظت از حیات وحش زمین یک اولویت جهانی است.
نقشه‌های وضعیت حیات وحش زمین در نشریه Nature منتشر شده‌اند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]