شیمی درمانی، روشی نوین برای معالجه بیماری های التهابی چشم

کد خبر : 68736 دوشنبه 24 مهر 1396 - 14:54:40

دکتر نازنین ابراهیمی ادیب متخصص بیماری های التهابی چشم گفت: چشم هم مانند سایر قسمت های بدن درگیر بیماری خودایمنی می شود که به صورت التهاب چشم بروز می کند.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا،عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: یکی از روش های نوین درمانی در خصوص درمان بیماری های التهابی چشم، روش 'ایمونوکموتراپی' یا شیمی درمانی چشم است که اکنون در برخی مراکز درمانی چشمی پزشکی کشور به کارگرفته می شود؛ اما نام آن نباید ابتلا به سرطان را تداعی کند.
وی با عنوان این که بیماری های التهابی داخل کره چشم را 'یووئیت' می نامند، افزود: یووئیت در بیشتر مواقع بینایی را تهدید می کند.
ابراهیمی ادیب اظهار کرد: این بیماری اغلب ناشی از واکنش های خودایمنی است و علت زمینه ای دیگری برای آن پیدا نمی شود، اما در موارد نادر می تواند ناشی از عفونت های ویروسی یا باکتریایی باشد.
متخصص چشم پزشکی با بیان این که آمار دقیق از ابتلا به بیماری یووئیت در ایران نداریم، افزود: تا 10 درصد موارد نابینایی غیرقابل برگشت می تواند ناشی از این بیماری باشد. اما اهمیت آن زمانی آشکار می شود که بدانیم بیماری قابل پیشگیری و درمان است و سومین علت نابینایی قابل درمان را تشکیل می دهد. بنابراین، توجه به این عرصه نوین در چشم پزشکی ایران اهمیت ویژه دارد.
ابراهیمی ادیب با اعلام اینکه هر سال از هر 100 هزار نفر 30 مورد به یووئیت مبتلا می شوند، ادامه داد: میزان شیوع این بیماری به ازای هر 100 هزار نفر، 58 مورد است.
مسئول کارگاه بیماری های التهابی چشم در بیست و هفتمین کنگره چشم پزشکی افزود: در روش «ایمونوکموتراپی» یا همان شیمی درمانی چشم، داروهایی تجویز می شود که عارضه کمتری دارند، در حالی که کورتون در این بین نقش کمرنگ تری دارد. استفاده از کورتون که از گذشته درمان اصلی این بیماری ها محسوب می شد، با عوارض جدی همچون پوکی استخوان، چاقی، دیابت، جوش صورت و عوارض قلبی همراه است.
ابراهیمی ادیب با اشاره به اینکه این گونه درمان ها برخلاف کورتون، سیستم ایمنی را تعدیل می کنند، تاکید کرد: بیماران باید متوجه باشند که شیمی درمانی چشم به مفهوم و معنای سرطان نیست و بیماران نباید نگرانی از بابت نام این شیوه درمانی داشته باشند.
وی در عین حال اظهار کرد: داروهایی که در ایمونوکموتراپی بکار می رود، مشابه داروهای شیمی درمانی اما با عارضه کمتر است و پس از تکمیل دوره درمانی، انتظار می رود بیماری درمان شود و می توان دارو را قطع کرد.
بیست و هفتمین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران از 13 تا 16 آذرماه در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]