کد خبر : 6831 سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 - 15:33:52
بهره-برداری-های-نفتی-عامل-نابودی-حیات-وحش-و-رشد-گونه-های-مخرب-گیاهی

بهره برداری های نفتی عامل نابودی حیات وحش و رشد گونه های مخرب گیاهی

محققان آمریکایی و کانادایی در اولین ارزیابی علمی خود در مقیاس بزرگ متوجه شدند که استخراج نفت و گاز و حفر چاه های نفتی سبب تغییر اقلیم زمین ، نابودی حیات وحش و رشد گونه های مخرب گیاهی می شود.

 به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس ، تقویت فناوری های حفاری و تقاضای روز افزون انرژی، منجر به افزایش تولید نفت و گاز شده است بطوریکه اخیرا در مرکز آمریکای شمالی هر سال 50 هزار چاه جدید حفاری می شود.


اما عواقب اکولوژیکی این فعالیت های افزایش یافته حفاری چیست؟

محققان دانشگاه مونتانا در اولین ارزیابی علمی خود در مقیاس بزرگ به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه تولید نفت و گاز، مناظر و چشم اندازها را درجهان تغییر می دهد.این مطالعه که در آمریکا و کانادا انجام شد، نشان داد که تولید نفت و گاز موجب از دست دادن قابل توجه پوشش گیاهی مراتع و اراضی در سراسر مرکز آمریکای شمالی شده است.
محققان در این مطالعه تخمین می زنند که از سال 2000 تا 2012 تولید نفت و گاز موجب از بین بردن مقادیر قابل توجهی از پوشش های گیاهی آمریکا شده است.پوشش گیاهی از بین رفته بر اثر گسترش تولید نفت و گاز در این اراضی، معادل از دست دادن 120.2 میلیون بوشل گندم است که حدود 13 درصد از تمام گندم صادراتی ایالات متحده را در سال 2013 شامل می شود.
بوشل یک واحد اندازه گیری در دستگاه آمریکایی است که معادل حدود 36.4 لیتر است.از سوی دیگر این مطالعه نشان داد که تکه تکه شدن و از دست دادن زیستگاه ها مسیر مهاجرت حیات وحش را مختل کرده ، رفتار حیات وحش را تغییر داده و به پرورش گونه های جدید مهاجم و مخرب گیاهی کمک کرده است.

محققان می گویند: سال هاست که از اثرات استخراج نفت و گاز آگاه هستیم اما اکنون اطلاعات عملی در مقیاس بزرگ را در دست داریم که به ما می گوید ضروری است اکنون برای ایجاد تعادل در زمین، اقدام کنیم. این مطالعه در مجله Science منتشر شده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]