توجه به فعالیت های جهاددانشگاهی برای برون رفت از وضعیت کنونی در بخش اقتصاد

به گزراش سیناپرس، سهیل دادخواه در گفت و گو با روابط عمومی جهاددانشگاهی با اشاره به نام‌گذاری سال جاری توسط مقام معظم رهبری به‌عنوان سال "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال"، بیان کرد: در شرایط فعلی کشور به لحاظ برون‌رفت از وضعیت کنونی در بخش اقتصاد و در راستای اقتصاد مقاومتی، جهاد دانشگاهی می‌تواند راهگشا باشد.
وی ادامه داد: جهت تحقق این امر توجه به تولید و فعال کردن بنگاه‌های اقتصادی به‌منظور خروج از رکود افزایش اشتغال، امری حیاتی و اجتناب‌ناپذیر است که این مهم به‌خوبی و در زمان مقتضی توسط مقام معظم رهبری به مسئولان ذی‌ربط گوش زد شد و برای اجرای فرمایش‌های ایشان نیاز به یک عزم جدی با مشارکت کلیه ارکان نظام و ملت است که بر همین اساس جهاد دانشگاهی نیز به‌عنوان نهاد انقلابی وظیفه دارد تا در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی ایفای نقش کند.
دادخواه افزود: استان هرمزگان با برخورداری از ظرفیت‌های فراوان از جمله هم‌جواری با سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان، کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها، گمرکات و بنادر می‌تواند نقش به سزایی در افزایش تولید داخلی و اشتغال داشته باشد که هرمزگان همواره پذیرای کلیه هم‌وطنان در زمینه‌های متعدد شغلی بوده و امید است در سال جاری این روند برای کلیه جوانان کشور رشد مطلوب‌تری داشته باشد.
وی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی هرمزگان نیز از سال‌ها قبل در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد توان خود گام‌هایی را برداشته است که در سال‌ جاری باهمت مضاعف همکاران شاهد نتایج آن خواهیم بود.
این مقام مسوول اضافه کرد: در حوزه پژوهش در دو زمینه ی اصلی آب و آینده‌پژوهی و مدیریت، فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است که تلاش محققان این واحد جهت بومی‌سازی دانش فنی استحصال آب از منابع نامتعارف به‌صورت مستمر و گسترده در سال جاری ادامه خواهد داشت.
وی عنوان کرد: در سال گذشته نسل جدید دستگاه‌های آب ساز با ظرفیت 100 لیتر در شبانه‌روز و با تکیه‌بر دانش فنی محققان این واحد برای اولین بار در کشور ساخته شد که در سال‌های آینده ظرفیت تولید این دستگاه اضافه  خواهد شد.
دادخواه با اشاره به اینکه در سال گذشته موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم، ابراز کرد: ارتقای حوزه فرهنگی واحد به رده دوم جدول برترین معاونت‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی در سال گذشته،  کسب رتبه برتر در بین واحدهای درحال‌توسعه پژوهشی، دستیابی به رتبه تک‌رقمی توسط مراکز آموزشی کوتاه‌مدت و علمی کاربردی، اخذ موافقت کلی در زمینهٔ مدیریت راهبردی، ساخت چهارمین دستگاه آب ساز با ظرفیت 100 لیتر، اخذ پروانه ساخت مجتمع تحقیقاتی واحد به مساحت سه هزار و 500 مترمربع، جذب منابع مختلف استانی، کسب رتبه برتر در اجرای مسابقات ملی مناظره، ارتقاء فناوری دستگاه‌های آب ساز و توسعه آموزش‌های مهارتی اشتغال محور از جمله اقدامات شاخص جهت ارتقای این واحد بوده است.
وی با بیان برنامه‌های جاری ابراز کرد: در حوزه پژوهش و در گروه مدیریت عمده فعالیت‌ها بر مقوله مدیریت دانش متمرکز خواهد بود.
رییس جهاددانشگاهی هرمزگان اضافه کرد: همچنین مدیریت دانش نیز از موارد مورد تأکید در اقتصاد مقاومتی و زمینه‌ساز بومی‌سازی و انتقال تکنولوژی است و اقدامات متعدد دیگری از جمله تدوین اسناد راهبردی و توسعه بخش‌های مختلف استان نیز در دستور کار این واحد قرار دارد.
وی اضافه کرد: در زمینه آب نیز جذب اعتبارات پژوهش و احیانا سرمایه گذاری به منظور تامین هزینه های توسعه و ارتقاء دانش فنی دستگاه های آبساز در دستور کار است . امید داریم با تحقق منابع مورد نیاز در سال جاری گام های موثری در بومی سازی این فناوری ها برداریم.
دادخواه با اشاره به مرکز خون بند ناف رویان در استان گفت: همچنین با توجه به فعالیت‌های پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی، این آمادگی وجود دارد مرکز درمان ناباروری و کلینیک تخصصی مادر و کودک در این واحد راه‌اندازی شود.
رییس جهاددانشگاهی هرمزگان افزود: در حوزه آموزش با تدوین و اجرای دوره‌های اشتغال محور، این واحد در صدد ارتقاء مهارت و اشتغال جوانان است و مراکز آموزشی این واحد در سطح استان در سال گذشته قریب به 13 هزار نفر دوره‌های مختلف را آموزش دادند.
وی بیان کرد: در بخش آموزش‌های علمی کاربردی از طریق ارائه رشته‌های موردنیاز استان هرمزگان، این واحد تلاش‌های زیادی جهت تأمین نیروی کار موردنیاز بازار را دارد و در حال حاضر قریب به یک هزار و 500 نفر دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند.
دادخواه خاطرنشان کرد: در معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی هرمزگان از طریق اجرای برنامه‌های متعدد فرهنگی و همچنین از ظرفیت خبرگزاری ایسنا و ایکنا به فرهنگ‌سازی مقوله اقتصاد مقاومتی در بین جامعه دانشگاهی استان می‌پردازیم.
وی افزود: همچنین در حوزه زیربنائی تلاش خواهیم کرد در شش ماهه دوم سال جاری پیشرفت فیزیکی مطلوبی در احداث مجتمع علمی تحقیقاتی واحد داشته باشیم .با تکمیل و تجهیز این مجتمع بخش عمده ای از مشکلات واحد از لحاظ تامین کارگاه و آزمایشگاه های مورد نیازطرح های تحقیقاتی مرتفع خواهد شد.
وی در پایان گفت: این واحد با برخورداری از پتانسیل‌های مطلوب جهت تحقق شعار سال جاری در بخش‌های مختلف گام برمی‌دارد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا